Адвокатите на ромите от Кърнаре, които защитават правата им в Адиминстративен съд - Пловдив, оттеглиха пълномощните си и се отказаха от по- нататъшна защита. Двамата пловдивски юристи, които защитаваха интересите на 51 семейства, са внесли молби в съда, с които оповестяват решението си.
Въпреки, че по 25 от жалбите вече има насрочени дела, те прекратяват участието си в тях, тъй като не срещат съдействие от клиентите си. Ромите не им предоставяли необходимите документи, с които да успеят да организират защитата им - копия от лични карти, номер на социални осигуровки, адреси на които получават кореспонденция и пр.
Адвокатите Марияна Каварджикова и Елена Гунчева били подготвили и молби до Европейски съд заради нарушаване на правата, но при това положение няма как да бъдат изпратени.
Намерението на Община Карлово за масовото бутане на незаконни къщи в ромската махала на Кърнаре бе посрещнато с лавина от жалби в Административен съд. Заповедите на кмета д-р Емил Кабаиванов бяха атакувани. В някои от преписките обаче имаше сериозни разминавания.
В някои от преписките съдът установява, че ромка моли за запазване на къщата ѝ, като се мотивира, че я е строила през 1998, когато обаче оказва се е била... едва на 4 години. В други жалби се навеждат абсурдни твърдения, че земята /под къщата, която е общинска собственост/ е придобита от ромите, претендиращи права върху имота, по давност. При трети абсурдът есксалира в опити къщите да бъдат запазени на база изричната законова защита за "единствено жилище на семейството". Въпросните семейства обаче пропускат "маловажния" факт, че подават подобни жалби за минимум 3 имота, като явно според тях всяка от къщите е единствена за домакинството.
Кметът Кабаиванов категорично посочи, че няма да има толерантност и законът трябва да се спазва на равно от всички етноси. Той обяви, че има издадени 52 заповеди за премахване на незаконни къщи в Кърнаре и още 18 за град Баня.
"Няма значение кои са обитателите - роми, българи или турци. Ние не ги делим. Законът е за всички, за да се спазва. Незаконното строителство си е незаконно без оглед от кого е извършено и от кого се ползва", посочи категорично Кабаиванов пред TrafficNews.
Общината вече е планирала и политика, с която да помогне на тези, които искат да бъдат легални. Готви се смяна на статута на 14-15 декара общинска земеделска земя, която ще бъде пусната на търг с отстъпено право на строеж.
"Всеки, който иска да живее законно, ще бъде поканен да си купи част от земята. След това да си плати за проект и да строи. Всичко ще бъде легално", посочи Кабаиванов.
Още от категорията
Километричните опашки на границата с Турция продължават