9 септември отново ще раздели българите. Днес БСП и техни съмишленици ще празнуват 75 години от идването на власт на правителството на Отечествения фронт и началото на ерата на социализма у нас.  Десни партии и още много организации пък ще почетат с траур и заупокойни молитви датата, довела до ликвидирането на демокрацията и частната собственост.

 В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. на практика е извършен преврат. Властта е взета от партизаните, подкрепящите ги офицери и военни части, но преди всичко с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия, която е вече е навлязла в България.

 Така вместо сваленото законно правителство на Константин Муравиев начело на държавата застава кабинетът на Отечествения фронт начело с Кимон Георгиев. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Убити са между 20 и 40 хиляди души, считани за врагове на новата власт. В края на 1944 г. е създаден  т.нар. "Народен съд", който ще прати на смърт 2730 души - министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.

 За да напомнят за черната страна на 9  септември няколко професионални историци ще запознаят български младежи с историята на девет сгради от времето на комунизма.

Това са бившият Партиен дом, бившият Държавен съвет, бившият Отечествен фронт, бившият Комсомол, бившият мавзолей на Георги Димитров, арестантските килии на Държавна сигурност на ул. "Московска" 5, първият щаб на Народната милиция в хотел "Славянска беседа", катедралният храм "Света Неделя", където беше извършен кървав атентат през 1925 г. от комунистическа бойна група.

За сградите и историята около тях ще разкажат историците д-р Светослав Живков, доц. Тодор Попнеделев, доц. Михаил Груев, доц. Валери Колев, Ангел Златков и Калин Манолов.

По време на похода деветте "места на паметта" ще бъдат белязани с червени пречупени звезди с диаметър 99 см, изработени от фолио. В тях ще има вграден QR код, който чрез сайта "Памет за утре" ще дава повече информация за всяка от сградите.

"Тридесет години след "падането" на комунизма истината за комунистическото минало на България е подменена, ако не изцяло скрита от младото поколение. За това сме виновни ние, живелите комунизма, с нашите действия и бездействия. Трябва да изкупим вината си, като построим мост на паметта между нас и децата ни", казва инициаторът на идеята Калин Манолов.

Обиколката "Памет за утре" ще започне от градинката пред "Кристал" в 11 ч и ще завърши около 14 ч. със заупокойна молитва и поднасяне на венец пред Мемориала на жертвите на комунизма в България пред НДК.

БСП пък ще отпразнува годишнината от 9 септември с няколко мероприятия в столицата, както и в цялата страна. За левицата днес е Денят на свободата и победата над фашизма и хитлеризма.

Лидерът на БСП - София Калоян Паргов ще присъства от 16 часа на тържественото откриване на документалната изложба "75 години от освобождаването на Източна Европа от нацизма. България" в Руския културно-информационен център.

От 16.30 часа ръководството на БСП начело с Корнелия Нинова и депутати  ще положат венци и цветя пред паметника на Незнайния воин. След това в 17 ще бъде почетен и паметникът на Съветската армия. Монументът беше надраскан за пореден път, но през уикенда рокери от "Нощните вълци" го почистиха.

В 18.00 часа започва тържественото честване на Братската могила, където соцпартията кани всички свои съмишленици.

На всички събития, посветени на годишнината, ще има засилено полицейско присъствие, за да се предотвратят евентуални сблъсъци.