Близо 850 хил. души в България не плащат здравните си вноски. В резултат в държавната хазна през 2020 г. не са събрани над 203 млн. лв. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на финансите Асен Василев на депутатски въпрос, предаде "Труд".
Изчисленията за хората, които не плащат здравните си вноски, са направени на база оценки за броя на българите в чужбина. Причината е, че според Закона за здравното осигуряване българите, които имат двойно гражданство и пребивават в чужбина повече от 183 дни от календарната година, не са длъжни да правят здравни вноски в страната.
Също така, не са задължително здравно осигурени в НЗОК и българите, които плащат здравни вноски в друга страна от ЕС. Най-общо това са българите, които живеят в друга държава от ЕС.
През пандемичната 2020 г. българите, които не са здравно осигурени, а е трябвало да плащат вноски в НЗОК, рязко се увеличават. През 2019 г. хората без здравни вноски са били 670 хил. А през 2020 г. броят им е нараснал с близо 27%, става ясно от отговора на служебния министър.
Същевременно хората, които сами плащат здравните си вноски, въпреки че не работят, са близо 135 хил. Хората, които не работят и не учат, трябва сами да плащат здравните си осигуровки. Те трябва да плащат вноска в размер на 8% върху сума не по-малка от половината от минималния осигурителен доход, който за 2021 г. е 650 лв.
Това означава, че за 2021 г. трябва да плащат за здраве поне по 26 лв. на месец. Ако човек не работи на заплата, но има някакви доходи, като например от наеми или от упражняване на свободна професия или занаят, трябва да плаща здравна вноска от 8% върху получените доходи.
От НАП всяка година предприемат мерки за събиране на дължимите здравни вноски. От приходната агенция звънят на хора, които имат доходи, но не плащат за здраве, като им напомнят какви са задълженията им и до какви мерки за принудително събиране може да се стигне.