Повече от половината пешеходни пътеки в страната не отговарят на нормативните изисквания и на практика са опасни. За това сигнализираха пред TrafficNews от Института за пътна безопасност. Експертите призоваха да бъде направена проверка на всички "зебри" от компетентните институции, за да  бъдат взети спешни мерки.

По думите им според приета през 2012 г.  наредба местоположението на пешеходните пътеки се определя с генерален план за организация на движението (ГПОД) в населените места.

Според експертите обаче от 265 общини в страната ни, едва под 5% имат приет действащ ГПОД.

От Института по пътна безопасност са установили масови нарушения по отношение на височината, широчината, дължината и формата на допустимите за изграждане пешеходни пътеки. В същото време няма и проверяващи органи, които да санкционират стопаните на пътищата и да следят за качеството на пътеките.

„Настояваме за законодателни промени, с които да се защити сигурността на ползвателите на транспортната система. В момента не съществува институция, която да разполага с експертиза и правомощия за санкциониране на стопаните на пътя”, заявяват от ИПБ.

Изпратено е искане до главния прокурор, председателя на АПИ, областните управители и кметове на общини за извършване на проверка за съответствие на вече изградени пешеходни пътеки.

Припомняме, че преди малко повече от година приключи проверка на "зебрите" в страната, която беше разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров. Според резултатите от инспекцията на МВР над 80% от пешеходните пътеки се оказаха незаконни и не отговаряха на изискванията.

На местните власти беше даден срок до 30 юни миналата година и за отстраняване на нарушенията. Цацаров беше категоричен, че при установени  неизправности след това ще последват глоби. Според Института обаче една година по-късно нарушенията отново са налице и резултат от миналогодишните проверки не е имало.