Планираните над милиард приходи от въвеждането на тол системата вече са около 600 млн. лв. Това стана ясно от думите на професор Олег Асенов от Националното тол управление на пресконференция в Научноизследователския строителен институт.
"Законът казва, че до 1 март трябва да стартираме системата с плащанията. Тарифата, която сме заложили, е последната тарифа, която е обсъждана на обществения съвет", заяви Асенов и добави, че до момента е направено и първото плащане за системата в размер на 50 на сто от сумата.
Тарифата и обхватът на платените пътища са тези от последното им обсъждане от обществения съвет, където беше договорено в тестовия обхват да попаднат 6000 километра, а тарифата да бъде е между 18 и 25 стотинки за километър за камиони над 12 тона с четири и повече оси. По този начин разчети показват, че водач на камион Евро 5 с бордово устройство ще трябва да плати малко над 73 лева тол таксата за пътя София - Бургас по магистралата "Тракия".
Транспортните фирми ще могат да се запознаят с работата на тол системата в четири демонстрационни центрове в страната от вторник. Днес стартира в техническа експлоатация поетапно системата за електронно събиране на пътни такси на база изминато разстояние - тол, за пътните превозни средства с тегло над 3,5 тона.
"От днес продължаваме търговското опериране на е-винетката и превключваме средата за тол от тестова в среда за разработка, за да може още от вторник в четири демонстрационни центрове в страната да поканим транспортните фирми да се запознаят с това как работи системата", обясни Асенов. Центровете в София, Пловдив, Русе и Варна ще работят от 14.00 до 18.00 ч. и там ще бъде показана функционалността на системата. В тях ще се покажат всички канали, които АПИ ще оперира с цел обслужване на маршрутни карти, а на по-късен етап и на бордови устройства.
Още от категорията
Петкова: Дефицитът за първото тримесечие е 3,684 млрд. лева, предстоят тежки изпитания