Филологическият факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ връчи дипломите на Випуск 2019. Дипломираха се 410 абсолвенти, а отличниците сред тях са 60. Организаторите избраха за тематичен фокус на церемонията хуманитаристиката като носител на хуманността.

При откривнето на форума доц. д-р Елена Гетова, зам.-декан на Филологическия факултет, призова абсолвентите да пазят човешкото лице на хуманитарното знание. Глад за успех, жажда за знания и удовлетвореност от избраната професия пожела на дипломираните бакалаври и магистри доц. д-р Мария Стоянова, зам.-ректор по учебната дейност на ПУ „Паисий Хилендарски“.

„Запазете любовта към филологията и хуманитаристиката, към четенето на книги. Смело срещу стихиите!...“, каза в словото си доц. д.ф.н. Константин Куцаров, декан на Филологическия факултет. Деканът призова младите филолози да бъдат горди, че завършват този факултет, който им е дал богат спектър от знания и компетентности. 

Писателят Христо Карастоянов, който е автор на 26 книги, апелира към абсолвентите да пазят словото като човешкото лице на красотата. Карастоянов е възпитаник на Пловдивския университет, а присъствието му на церемонията продължи създадената традиция в този форум да участват известни личности, завършили Филологическия факултет. 

 „Само хуманитаристиката пречупва света през своята призма и показва другото му лице. В модерното общество интерпретацията е ключова за личностното развитие на всеки от нас“, сподели в приветствието от името на Випуск 2019 Адела Геворгян, отличник от специалността „Английски език и методика“.

Галилеевата клетва произнесе абсолвентът Илия Димитров от „Българска филология“ и познат автор в пловдивската журналистика.

За отличниците бяха осигурени и награди от аутсорсинг компанията Telus International Europe. Популярни песни прозвучаха от хор „Детска китка“. Вокалните изпълнения допринесоха за още по-силното естетическо въздействие на официалния форум.