Реформи в шест ключови сектора е започнал кабинетът „Борисов 2" през първите 100 дни от управлението си. Това отчетоха вчера четиримата вицепремиери Румяна Бъчварова, Томислав Дончев, Меглена Кунева и Ивайло Калфин. И изредиха - съдебната реформа, здравната, пенсионната, по която тече дебат в социалното министерство, промените в МВР, в образователната система, както и ревизията на енергетиката и проектите в сектора, които трябва да се оптимизират. Кунева изтъкна, че правителството вече е получило подкрепа за предприетите стъпки в доклада на ЕК.
„Стартирахме много широк фронт от реформи. По принцип трябва да има една или две писти, по които да се върви, но ние нямаме друг избор. Това беше ясно още със съставянето на правителството”, обобщи Румяна Бъчварова.
Тя изтъкна, че 100 дни толеранс не е имало - нито от гражданите, нито от политическите сили. Правителството е трябвало да се справи спешно с финансови предизвикателства като кризата в КТБ, стабилизиране на банковата система, приемане на актуализиран бюджет, възстановяване на спрените плащания от Брюксел. „Минимизиран е и рискът от загуба на евросредства. 42% от разплатените 1 млрд. евро са преведени по времето на това правителство”, подчерта Томислав Дончев.
„Първите 100 дни не бяха и външнополитически и геополитически спокойни. Нямаше дори климатична и атмосферна толерантност”, отбеляза Бъчварова, визирайки природните бедствия у нас. Вицепремиерите отчетоха, че при управлението на кабинета „Борисов 2" е възстановено и доверието в европейските партньори. „Правителството излезе от международната изолация.
Имаше няколко знакови визити – на държавния секретар на САЩ, на генералния секретар на НАТО и на външния министър на Великобритания”, припомни Кунева.
Въпреки трудностите вицепремиерът Румяна Бъчварова, която отговаря за коалиционната политика, определи старта на кабинета „Борисов 2” като положителен. Тя обаче призна, че управлението си има и своите слаби места.
„Основно това е сработването между правителството и парламентарните групи. Във всеки един момент трябва да съгласуваме позициите си. Слабост е и това, че в бързината прескачаме обичайните координационни процедури", коментира Бъчварова. Според колегата й Дончев самото правителство обаче работело не като механичен сбор от политически сили, а като едно цяло. Ивайло Калфин, който е единственият представител на АБВ в кабинета, побърза да изтъкне от своя страна, че няма да допусне да му се дават наставления откъдето и да било и че приема съвети само от премиера.
Нито един от заместниците на Борисов все пак не пожела да постави цифрова оценка на кабинета. Най-духовит сред четиримата вицепремиери при отчета бе Томислав Дончев. „Трябва да се въведе системата на зачотите – дали правителството е доказало, че има право да съществува. Отговорът е „да”, и то не защото няма по-хубаво, а защото работи. Зачотът е взет”, категоричен беше той.
Опозицията обаче даде ниска оценка на първите 100 дни на кабинета. От ДПС написаха „среден 3” на второто правителство на Бойко Борисов. „Тази власт се изгражда върху гнила идеологическа основа. Това бяха 100 дни на безпринципни компромиси между различните идеологически партньори на управлението. 100 дни на политически репресии срещу кадрите на ДПС и на други партии”, заяви Имамов. Зам.-председателят на парламента допълни, че тройката е компромисна оценка, защото все пак правителството е свършило нещо, съобщава Монитор.
„Управлението в последните 100 дни е изключително разочароващо. Правителство на имитацията, на излъганите очаквания за реформи”, коментира и Жельо Бойчев от БСП. Според него с поредица от скандали се прави опит за манипулиране на общественото мнение и за бягство от реалните дебати. Социалистът подчерта, че за тези 100 дни опозицията ставала все по-силна и консолидирана.
На обвиненията за политическа чистка пък вицепремиерът Бъчварова за пореден път отговори, че такава нямало. По думите й само 14% от служителите в държавните агенции били новоназначени, в политическите кабинети новите лица били 85%, а 77 на сто - в органите на властта.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Кметът на Гурково: Надеждата ни да немерим Николай намалява