Шансовете на бебето с мозъчна дейност, едното от сиамските близнаци, които веднага след раждането си бяха откарани в болница в Пловдив, са 30% , каза за TrafficNews.bg професор Атанасов, зам.-директор на УМБАЛ "Свети Георги". Все още текат консултации, за да се реши дали да бъдат оперирани и разделени, каза д-р Атанасов. 

От лечебното заведение нямат никаква информация за майката на бебетата, която не е в болницата. Пловдивските лекари не знаят и дали 14-годишната майка е проследявана от лекар.

Междувременно стана ясно, че лекарите на 14-годишната Мария, която роди сиамските близнаци в Сливен, не видели аномалията, защото ехографската апаратура на болницата била стара. „Когато извадихме бебетата, тогава видяхме, че са сиамски близнаци, тъй като нямахме възможност да реагираме, работихме по спешност”, каза пред bTV д-р Марин Бозуков от АГ МБАЛ „Д-р Иван Селимински”, който е изродил бебетата.

Семейството на малолетната родилка смята, че акушерите и гинеколозите имат вина за случилото се, защото при редовните прегледи не открили нищо.

Припомняме, сиамските близнаци се родиха в сливенска болница. Случаят е изключително рядък и непознат за лекарите в Сливен. Това е причината тя и новородените да бъдат транспортирани в Университетската болница „Свети Георги”.

„Бебетата имат общ таз, но самостоятелни вътрешни органи в тялото. Едното от тях е без мозъчна дейност. В момента консилиум от специалисти решава дали може да се спаси поне едното дете”, съобщиха от УМБАЛ „Св. Георги” за TrafficNews.bg.

Сиамски близнаци е общо наименование на еднояйчни близнаци, които имат общи части на телата си, с други думи са сраснали постоянно един за друг. Това е сравнително рядко явление, случва се средно веднъж на всеки 100 000 новородени, като процентът е слабо завишен в Югозападна Азия и Африка.

Половината от тях са мъртвородени, а за останалите шансът за оцеляване е 25%. Явлението се наблюдава по-често при жените в отношение 3:1. Съществуват различни и често противоречащи си теории за причините на това явление.

TrafficNews.bg