С три равностойни премирани проекта приключи Архитектурният конкурс "Тютюневият град на Пловдив - идентичност, обновяване, приобщаване, спасяване" , който бе част от програмата на тазгодишния седми поред АРХИТЕКТУРЕН ФОРУМ ПЛОВДИВ 2016. Организатор е Камарата на архитектите в България, регионална колегия Пловдив, в партньорство с общинска фондация "Пловдив 2019", съобщава Градът.bg.
Общо 18 колектива се включиха в идейния конкурс за архитектурно и безнес концептуално предложение за съдбата на исторически знаковата градска територия. Конкретен повод за неговото иницииране станаха разрушаването на тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 и опожаряването на четири от емлематичните тютюневи складове на 20.08.2016 – тези на Димитър Кудоглу (емблематичен търговец на тютюн и дарител на града), заедно с прилежащите на ъгъла на ул. "Иван Вазов" и ул. "Екзарх Йосиф" и на ул. "Д-р. Г. М. Димитров".
"Драматичните събития около Тютюневия град показват как една градска културна ценност може да бъде осъзната от местните жители и защитена от тях за да стане обект на професионален форум за нейното устойчиво бъдеще", обобщи резултатите от конкурса председателят на журито проф. д-р арх. Тодор Кръстев.
"В резултат на вандализма към културно-историческото ни наследство се получи широка и безпрецедентна реакция на цялата професионална гилдия и гражданското общество. Проведеният конкурс показва, че по открит и професионален начин могат да се съберат оригинални идеи, които да послужат като едно начало на обрата на този негативен процес по изтриване и заличаване на историческата ни памет", посочи арх. Борислав Игнатов, председател на КАБ и член на журито.
18-те проекта показват различни гледни точки към съдбата на Тютюневия град, различни подходи и начин на мислене. Но това, което ги обединава, е тяхната убеденост в ИДЕНТИЧНОСТТА на зоната, допринасяща за културното многообразие, посочи проф. Кръстев.
В състава на журито участваха още: проф. арх. Д-р Георгий Станишев, Димитър Лулчев, арх. Иван Делчев, Пенка Калинкова, арх. Петко Костадинов, председател на КАБ – Пловдив, арх. Пламен Братков и арх. Юлияна Петрова, и.д. главен архитект на Пловдив.
Трите отличени проекта, получили най-много точки, според критериите на конкурса, са на софийските колективи:
- Арх. Иво Пантелеев, арх. Радомира Дамянова и арх. Андрей Андреев;
- Арх. Стела Динева и Никола Кожухаров;
- Арх. Георги Петев.
Всеки от тези проекти третира различни аспекти на конкурсната програма, но всички акцентират въху възможностите за постигане на баланс между публични и частни интереси.
Според журито проектът на арх. Иво Пантелеев и екип,
предлага реалистична градска политика на партньорство между публичните власти и бизнеса, която би балансирала частния интерес. Предложените 10 прагматични идеи за конверсия на историческата среда трябва да бъдат разглеждани не като конкретни архитектурни решения, а като примери за възможен подход при градското обновяване на една среда с идентичност. Журито не препоръчва предложеното адаптиране на емблематичната сграда на Тютюневия склад на ул. "Одрин" 8 като хотел с надстрояване и пристрояване, при което би била подценена нейната символична стойност за града, изискваща функция с по-отворен публичен характер и културен профил.
Проектът на арх. Стела Динева и Никола Кожухаров
предлага зониране на разнообразен микс от привлекателни градски функции. Лансират се както отворени публични функции (напр. за "Одрин" 8), базирани върху културните индустрии и дейности на артистични и твърчески общности, така и мерки за усъвършенстване на жилищната среда. Проектът според журито е ценен с предложените конкретни модели на диалог между адаптирани традиционни сгради и нови архитектурни страктури, деликатно вписани в историческата среда.
Проектът на арх. Георги Петев
предлага етапен бизнес модел с фокус върху културата като катализатор на социална промяна. Интерес според журито представлява идеята за използване на временни функции за стартиране на бизнес инициативи при етапно финансиране и привличане на спонтанно възникнали инвестиционни потоци. Въпреки, че не обхваща Тютюневият град в неговата цялост, проектът е ценен с начина по който доказва вътрешния капацитет на старите сгради и възможностите за постигане на убедителни архитектурни и бизнес решения при тяхното адаптиране за отворени публични функции, е оценката на журито.
С направената селекция от трите проекта журито с председател проф. Тодор Кръстев отпарви към публичните власти няколко важни препоръки за бъдещи действия:
Усъвършенстване на режимите за опазване на Тютюневия град
Неободимо е за системата от улични ансамбли по ул. "Иван Вазов" и ул. "Цанко Дюстабанов" спешно изработване на варианти за градоустройствени сценарии, във връзка с ИПГВР и с актуализацията на ОУП на Пловдив, които да бъдат подложени на обществен дебат. Проведеният конкурс е добра основа за съставяне на много по-пълна програма за нов конкурс за Тютюневия град, организиран с участието и на община Пловдив.
Даване на приоритет на отворените публични функции
би спомогнал за преодоляване на на сегашния относително затворен характер на територията. Разрушените при драматичните обстоятелства пет тютюневи склада, вече имат символна стойност, свързана с рядка досега гражданска и професионална енергия. Журито препоръчва за тях да бъдат предвидени публични функции с културен профил, които биха ги превърнали в стимулиращи обществени центрове на гражданска и творческа активност.
Максимално съхраняване на оригиналната структура
Журито категорично настоява за предотвратяване на доразрушаване на складовете и тяхното преизграждане "по автентични данни". От една страна това е неосъществимо поради липсата на детайлна информация за изчезналата вътрешна структура на сградите. От друга страна намесата би трябвало да отразява и тяхната драматична съвременна биография.
Спешно аварийно укрепване на сградите
Журито настоява за незабавно укрепване на поразените структури на петте тютюневи складове, преди да е настъпила зимата. В противен случай те ще бъдат обречени на пълно унищожение, което би обезмислило всички досегашни усилия за тяхното спасяване.
От 05.10.2016 до 20.10.2016 всички проекти ще бъдат изложени на главната улица на Пловдив- пространството до Градската художествена галерия.
Градът.bg