Над 1400 сигнала за наводнени обществени сгради, къщи, мазета, заляти улици, закъсали автомобили, паднали клони и дървета са получени в неделя заради пороите, обявиха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

От НИМХ отчетоха, че най-голямо количество дъжд е паднало в Пловдив - 69 л/кв.м., следван от Пазарджик - 37 л/кв. м., Враца -33 л/кв. м., и Кърджали – 16 л/кв.м.

Поради интензивен дъжд и свлечени кални маси временно беше ограничено движението по главен път София – Варна, на магистрала „Тракия“, както и в отделни участъци в областите Търговище, Плевен, Велико Търново, Пазарджик и Стара Загора. От МВР съобщиха, че най-много сигнали за наводнения са получени на територията на Велико Търново, Пазарджик и Пловдив.

Велико Търново

Постъпилите сигнали бяха главно в община Елена (гр. Елена и с. Константин). Получени са седем сигнала за наводнени дворове, приземни етажи и мазета, които са отработени своевременно. Три екипа работиха по сигналите за с. Константин. Заради интензивните валежи кметът на Велико Търново Даниел Панов назначи денонощен мониторинг на реките Янтра и Белица. Засега нивата са под критичните стойности. Локални наводнения са възможни заради наносите в реките.
Нови дупки затрудниха движението по част от улиците във Велико Търново след поройните дъждове в града. Пропадна пешеходна пътека в началото на улица „Полтава” в посока София. Сходни проблеми се наблюдаваха и в други квартали в града.

Пазарджик

В оперативния център на пазарджишката пожарна служба са постъпили около 50 сигнала за наводнени мазета, приземни етажи, магазини и участъци от пътната инфраструктура. Получени са сигнали и за закъсали автомобили. Те са обработени от пет екипа на РДПБЗН-Пазарджик. Повечето от получените сигнали бяха за частни домове - жилищни блокове, кооперации, мазета и др. От обществените сгради беше наводнен единствено приземният етаж на общежитието на спортното училище.
За кратко време улиците в Пазарджик потънаха под вода заради поройния дъжд. До 40 см бяха завиряванията по централните улици и кръстовища, а на кръговите кръстовища при КАТ в посока Пловдив и при моста над река Марица в посока Белово и Пещера нивото на водата надхвърли половин метър.

Пловдив

Над 170 са сигналите за наводнени приземни етажи и мазета, постъпили в пожарната служба на Пловдив. Няколко от съобщенията бяха и за наводнени участъци от пътната инфраструктура и закъсали автомобили. Шест транспортни участъка бяха наводнени и не се допускаше преминаването на превозни средства през тях. Отводнени бяха 4 болнични заведения, изтеглени бяха няколко автомобила - с бременна жена, майка с 2 деца и майка с 3 деца. Екипи се отзоваха на 2 сигнала за евакуиране на трудноподвижни хора. Създадена бе и организация за предисоциране на сили и средства от съседни области на Пловдив, които оказваха помощ при обработването на сигналите.

София

В дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столична община бяха получени шест сигнала за завирени участъци вследствие на проливния дъжд в София. Проблеми имаше на ул. „Пейо Йорданов, бул. „Проф. Капитан Лазаров“ и ул. „Боян Магесник“. В пожарната е получен един сигнал за паднали клони. Не е имало проблеми с градския транспорт, както и с нивата на реките и общинските язовири.

Стара Загора

Заради пороите река Гюрля излезе от коритото си в старозагорското село Средногорово и заля няколко къщи. В град Николаево също бяха отчетени по-големи количества валежи - около 30 л/кв.м, което причини наводнения в няколко имота, намиращи се в по-ниската част на населеното място. Екипи на пожарната реагираха своевременно и изпомпиха събралата се вода.

За 3 юни остава повишена вероятността за локални интензивни дъждове и градушки. Валежи и гръмотевични бури се очакват главно в Западна и Централна България. Жълт код за интензивни валежи и условия за градушки е обявен в 9 области на страната - Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Пловдив, Пазарджик и София град и Софийска област. На места там се очакват количества дъжд до 25 – 30 л/кв.м, локално и повече.