Какъв е бил вкусът на десерта от Tайната вечеря, защо древногръцка комедия отпреди 2300 години е все още актуална, и какви са тайните на главния готвач на руския посланик, ще разберем по време на панаира „Етно кухня на колела", който се открива днес и ще продължи до 19 май в Пловдив.
Етно музика, танци, театър и опера ще могат да гледат гости от страната и чужбина по време на етно панаира, на който представители на 3 религии от 12 общности канят всички в Пловдив този уикенд. Тази година, в която Пловдив е Европейска столица на културата, всички те излизат с общо послание за мирно съжителство, взаимно уважение и толерантност между различните народности и вероизповедания. Откритите площи пред Джумая джамия в историческия център на града ще се превърнат в голяма сцена за участниците в третото издание на съвместния фестивал „Етно кухня на колела".
Малко след 18 часа тази вечер посетителите ще могат да опитат каракачанска баница с щир, арменска семейна баница с кайма, татарски беляши, чешки меденки по рецепта от 15 век и много други специалитети, между които и френското национално ястие „тарт фламбе“, както и знаменитата италианска закуска „оливе асколане“.
Работилница за месене на хляб, в която ще може да се включи всеки пловдивчанин и гост на града, ще бъде открита до мобилната кухня в рамките на етно панаира. Съпътстващото събитие ще е в следобедните часове (от 16 до 18 ч.) и се организира от “Сдружение традиции за бъдеще“. Дамите Катерина Бояджиева и Даниела Танева ще помагат на всеки посетител да си избере какъв хляб иска да замеси и да си вземе за вкъщи – квасен хляб, хала (еврейски сладък хляб), арменски лаваш, италианска фокача или българска содена питка.
Студентите от етно формация „Жарава“ ще открият официално третото издание на панаира в 18 ч. с изпълнение на живо на популярната народна песен „Вечерай, Радо“, записана под аранжимент на ръководителя на групата пловдивският музикант, преподавател и композитор Владимир Величков. Младите музиканти, чиято популярност вече надскочи границите на България, са подготвили и една много интересна изненада за първите посетители и участници във фестивала.
Специално за събитието тази вечер пристигат 40 певци и музиканти от голямата етно формация Истанбул. Концертът, който ще постави началото на първата тематична вечер на турските обичаи и традиции, ще бъде посветен на класическата фолклорна музика. Гостите ще могат да видят изпълнения на живо на канун, уд и други древни инструменти.
Турската кухня ще предложи над 10 ястия, между които любимият на всички одрински дроб. Само на 17 май посетителите ще могат да опитат „карнъ ярък“ и „султан кебап“ по оригинални народни рецепти на майстора-готвача Емине Османова. Менюто включва и известната булгурена салата „късър“, имамбаялдъ, сармички и др. В края на традиционната вечер на турската кухня ще бъде дадена и тържествената вечеря ифтар по случай свещения за мюсюлманите месец Рамазан, съобщи организаторът на събитието и представител на турската общност във Фондация „Заедно“ г-н Ахмед Пехливан.