104 ловни дружинки ще си останат вкъщи на 10 август, когато се открива ловния сезон за пернат дивеч – пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.  

Причината е африканската чума по свинете. Там, където са открити огнища на заразата, се забранява ловът в зона от 200 кв. км., разпореди министърът на земеделието Десислава Танева. Целта е глиганите да не се разпръскват и по този начин да разпространяват заразата извън даденото огнище.

Забраната засяга териториите на 104 ловни дружинки, но техните членове имат шанса да не пропуснат старта на сезона като се запишат в други дружинки, обясни Румил Лачев, главен експерт в Българския ловно-рибарски съюз. Той напомни пред TrafficNews, че за всяко отстреляно диво прасе авджиите ще получат по 50 лева премия от държавата, а за намерен мъртъв глиган сумата е 150 лева. Така ловците се насърчават да издирват поразените от заразата диви свине в засегнатите райони. Над 130 000 са регистрираните ловци у нас.

Всеки може да провери на сайта на агенцията по горите дали влиза в някой от ловно-стопанските райони с огнище на АЧС,  разясни пък зам.-министърът на земеделието Атанас Добрев за TrafficNews. Той поясни, че информацията се подава от Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/. Последната дата, към която тя е актуална, е 5 август.

В Софийска област огнището е едно и е засегнато държавното ловно стопанство „Искър”.  В Пловдивско заразата бе засечена при два убити глигана край хижа „Здравец”. В забранената зона, стопанисвана от „Рента груп Екохотел Здравец” влизат ДУ Бяла черква и БИСД Папративица.

Изброени са 6 ловни райони, влизащи в 200-километровата зона край огнището в с. Бела, което е на територията н Районна дирекция на горите /РДГ/ Берковица, 7 поделения, затворени заради АЧС в с. Червена вода /РДГ Русе/. Девет ловни полета в РДГ Велико Търново и още три – в РДГ Русе, затваря огнището в с. Вардим.

Ако в близките дни има нови случаи, ловните райони, в които влиза забраната, ще бъдат качени на сайта на Агенцията по горите.

Атанас Добрев коментира, че ограничаването на лова ще се отрази на приходите от ловен туризъм, но това е несравнимо със загубите, които търпят свинекомплексите.

В отговор на въпрос на TrafficNews как заразата сред дивите свине премина Балкана и прескочи от Северна България до хижа „Здравец” над Пловдив, Атанас Добрев даде пример със „скачането” на вируса в Китай от огнище, отдалечено на 3000 км.  Както и появата на АЧС между Франция и Белгия миналата година,   като най-близкото място със заразата е било на 1500 км.