Около една трета от столичани не си плащат редовно сметките за парно и топла вода, обяви пред БНР изпълнителният директор на "Топлофикация София" Кремен Георгиев.
"Приоритетно ще бъдат завеждани дела за суми над минимална работна заплата. Това не означава тотално изключване на малките суми по една проста причина. Ако длъжниците с малки суми са много на брой, това сумарно прави едно солидно задължение и ако ние не го потърсим по никакъв начин, това означава безстопанственост. Повечето дела, които вече се завеждат са за по-сериозните суми", заяви той.
Преди два дни от ТЕЦ - София съобщиха, че започва спирането на парното в столицата и дружеството преминава към летен режим на топлоснабдяване. Така отоплителният сезон 2018-2019 г. приключва.
От компанията напомнят на абонатите, че започва кампанията за отчитане на уредите за дялово разпределение и изготвянето на изравнителните сметки за периода 1 май 2018 г. - 30 април 2019 г.
За целта всички столичани трябва да осигурят достъп до жилищата си, включително и до апартаментите, в които отоплителните тела не се използват или са свалени.
Проверката и отчетът на всички уреди и на водомерите за топла вода ще даде възможност на топлинните счетоводители да изготвят бързо и коректно изравнителните сметки и да не се налага те да бъдат преработвани поради по-късни отчети в отделни жилища, обясняват от ТЕЦ-а.
Клиентите имат право на две дати за безплатен отчет на уредите от топлинните счетоводители. Посещението на едната от тези дати задължително трябва да бъде в извънработно време.
Ако нямат възможност да осигурят достъп до жилището на тези дати, потребителите могат да се свържат с топлинния си счетоводител и да заявят дата за индивидуален отчет, която, обаче, се заплаща според ценоразписа на съответната фирма.
Само преди ден Съдът на ЕС в Люксембург (СЕС) отсече, че дори ако сме си откачили радиаторите в апартамента, дължим такса "сградна инсталация" за топлината по общите тръби.
Според магистратите услугата не може да се смята за натрапена, защото свързването на сградите с мрежата за централно отопление става по съгласие на две трети от собствениците, което ангажира всички обитатели. Някои могат да откажат отопление в своите имоти, но това не ги освобождава от разходи за общите части, заради които също се изразходва топлинна енергия.
От "присъдата" следва, че нулеви сметки са възможни само ако цялата сграда се откаже от централното парно. За целта обаче поне две трети от собствениците на имоти трябва да решат, че искат "развод" с топлофикацията, и топлоснабдяването да бъде изключено за целия блок.
Още от категорията