Към момента не се планува въвеждане на вечерен част в столицата. Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова.
"Към този момент това не е необходимо. Смятам, че мерките които въведохме дотук, са адекватни. Разбира се имаме план, ако обстановката се влоши. В последната седмица почти нямаме глоби или актове, хората спазват мерките", заяви тя.
Седем COVID зони ще отворят врати до края на седмицата в ДКТ-та в София. Коментира столичният кмет. По думите ѝ предстои да се открият още легла в общинските болници за пациенти с коронавирусна инфекция.
Фандъкова беше категорична, че целта на COVID кабинетите в поликлиниките е да се намали натискът върху здравната система и да се помогне на общопрактикуващите лекари да изследват пациентите си. Столичният кмет препоръча на хората със симптоми на COVID-19 да се обаждат в ДКЦ-то, което по принцип посещават.
„Разговарях многократно с директорите на ДКЦ-тата, както и с представители на общопрактикуващите лекари – те имат добра връзка. Важно е сега да обясним, че тази връзка може да става директно между лекаря и ДКЦ-то. По-важна е следващата обратна връзка – всички изследвания, направени на пациент да бъдат препратени на общопрактикуващия лекар“, добави столичният кмет пред БТВ.
Фандъкова обясни, че в тези COVID зони ще се прави преглед, бърз тест и кръвен тест, ако се налага – и рентген. По думите ѝ за пациента няма разлика дали ще посети триажен пункт в болница, или COVID кабинет в поликлиника.
Тя уточни, че на тези места хората със симптоми могат да бъдат само диагностицирани, за лечени или хоспитализация трябва да се обръщат към личните си лекари. Столичният кмет добави, че информация за всички пунктове, техните адреси и телефони, има на сайта на общината.
Фандъкова посочи, че има организация за откриването на нови COVID легла в общинските болници. Престои 35 легла да се разкрият до края на седмицата в V Градска болница. Още десет легла ще бъдат открити следващата седмица в I Градска болница.
„За съжаление, това е безпрецедентна криза. Следим разрастването и числото на хоспитализираните. Затова министърът има специална заповед за всички болници – да увеличат капацитета си. Най-големият проблем е липсата на лекари и сестри“, посочи тя.
Столичният кмет заяви, че през лятото болниците са били снабдени с необходимата апаратура. Тя уточни, че има план на здравното министерство за действие в зависимост от броя на новозаразените и се действа по него. По думите ѝ следващата стъпка е да се разкрият болници само за лечение на COVID-19.
Онлайн обучението
От утре до 27 ноември учениците от VI до XII клас в столичните училища ще се обучават дистанционно. Тя уточни, че петокласниците ще преминат онлайн при над 15% заразени деца в дадено училище. По данни на Столичната регионална здравна инспекция няма данни за подобни случаи.
Фандъкова беше категорична, че не е желателно да се затварят изцяло училищата и детските градини, но при усложняване на ситуацията има и такъв вариант.
„В много краен случай трябва малките ученици и децата в детските градини да остават вкъщи. Освен че родителите трябва да си останат вкъщи, там мерките могат да се спазват – да не се събират класове или групи. За съжаление персоналът се разболява, така че се случва да имаме затворени групи“, коментира тя.
Още от категорията
Голям пожар в жилищна сграда в София