
Журналистът Димитър Върбанов осъди прокуратурата за обвинението по случая в склада.Бившият репортер на "Господари на ефира" осъди държавата да му изплати солидно обезщетение за необосновано повдигнато обвинение към него, което довело до уронване на авторитета му.
На 14 февруари т.г. Окръжният съд във Велико Търново осъди Прокуратурата на Република България да заплати на журналиста сумата от 12 000 лева, заедно с лихви и разноски по делата, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от повдигане и поддържане на незаконосъобразно обвинение по дело за лъжесвидетелстване и последвалите за няколкогодишен период морални и материални щети, въпреки влязлата в сила оправдателната присъда на Върховния касационен съд от 20 септември 2022 г.
Върбанов поиска да осъди държавното обвинение за 50 000 лева, но пълният размер на сумата не беше приет от съда и в момента отново обжалва решението на ВТОС на по-горна инстанция.
До поисканото обезщетение за накърнена репутация на журналиста се стигна след дълга съдебна сага, която започна през септември 2018 г., когато като репортер на предаването „Господари на ефира“ засне поредица от репортажи за склад във Велико Търново, собственост на ЕТ „Елис- Елисавета Захариева“, в който се съхраняват храни с изтекъл срок на годност. Заради инцидент по време на опит за интервю и снимки в склада през септември 2018 г., на 20 януари 2019 г. Върбанов беше привлечен като обвиняем по досъдебно производство № 26/2019 г. по описа на ОДМВР - Велико Търново и му беше наложена мярка за неотклонение «Подписка». По-късно журналистът бе осъден от Районен съд – Велико Търново за лъжесвидетелстване, като получи тригодишна условна присъда.
След обжалване на наложеното му наказание обаче, на 22 .09 2022 Върховният касационен съд с решение № 58 по НД № 179/2022 г. отхвърли присъдата като незаконосъобразна.
Така върховната инстанция потвърди, че Върбанов е невинен.
Въпреки, че бе оневинен, Върбанов предяви иск към държавата в размер на 50 000 лева за финансово обезщетение заради имиджови и нематериални щети, тъй като според него в този няколкогодишен период в публичното пространство е бил дискредитиран като журналист и личност.
Защитникът му - адвокат Венцислав Фоти, коментира подробно мотивите за иска: „Моят клиент поиска държавата, в лицето на Прокуратурата, да поеме отговорност и поиска обезщетение за претърпените от него неимуществени вреди в резултат на повдигнатото му неоснователното и незаконосъобразно и поддържано на три съдебни инстанции обвинение. За престъплението, за което се твърдеше, че е извършено от него, е предвидено наказание „лишаване от свобода". Случаят е изключителен не само за журналистическата практика у нас, поради това, че деянието е свързано с изпълняваните от него служебни задължения във връзка с дългогодишната му дейност като журналист. Продължителният срок на наказателното производство и проведените множество съдебни заседания с личното му участие, логично оказаха влияние върху психичното и физическото му здраве.
Наказателното производство и повдигнатото обвинение не само, че бяха разгласявани многократно по национални и местни медии, но според Върбанов са довели до прекратяване на договори и търговски взаимоотношения, а репутацията и имиджа му са били накърнени и уронени. Моят доверител сподели още, че през този петгодишен период е преживял стрес, значителни емоционални неудобства, душевни болки и страдания, накърнени са били доброто му име и професионален авторитет в обществото. Повдигнатото обвинение е оказало негативно влияние не само върху трудовата му дейност, но и върху дейността му като разследващ журналист. Доверителят ми смята, че тези вреди остават за цял живот и никога няма да могат да се изчистят напълно“.
Адвокат Фоти допълва още, че разследването, повдигнатото обвинение, многократните явявания на Димитър Върбанов в съдебни заседания и дългия период на провеждане на наказателното производство, са се отразили изключително неблагоприятно върху живота му, като от изключително комуникативен и контактен човек станал затворен и необщителен, живеел под стрес и за дълго време е изпаднал в изолация.
В законоустановения 14-дневен срок прокуратурата на Р. България обжалва размера на постановената от Окръжен съд сума от 12 000 лева.
Върбанов пък обжалва пред Апелативен съд – Велико Търново да получи първоначално предявената сума от 50 000 лева, ведно с лихви и разноски.
Още от категорията

Д-р Джема Грозданова: Средствата за превенция и защита от домашно насилие не се използват по предназначение

Здравната вноска за безработните става 43,08 лв. от 1 април
