Постановлението на Министерски съвет за увеличението на минималната работна заплата противоречи на редица норми, не са спазени процедурите, а самият Закон, въз основа на който е постановлението, противоречи на международното право. Това каза в ефира на Euronews председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по отношение на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари.
„Поискахме от Върховния административен съд да сезира и Конституционния съд за противоконституционност на тази разпоредба на Кодекса на труда“, каза Велев.
Според него този начин на определяне на минималната работна заплата води до много лоши резултати за хората, икономиката и страната.
„Всъщност той на практика изравнява неквалифицирания труд със средно квалифицирания, а в някои области и икономически дейности – и с високо квалифицирания. Ако се вдигне обаче и средната работна заплата, цените няма да ни харесват, защото заплатите на-накрая ги плаща клиентът, който купува стоките и услугите. Когато в тях се начислят пропорционално вдигнати заплати за всички, те стават непродаваеми и предприятието трябва да се затвори“, коментира Велев.
По думите му минималната работна заплата се повишава с 38% за две години, което не отговаря на ръста в икономиката и на процента на инфлацията.
„Става така, че се изравняват доходите на неквалифицираните и квалифицираните. Това демотивира неквалифицираните да се квалифицират, демотивира и квалифицираните да полагат квалифициран труд, защото накрая получават едно и също възнаграждение. Тази система насърчава мързеливите и неквалифицирани, като им дава доход, който са изработили по-квалифицираните и по-работливите. Тя е обществено вредна и опасна“, категоричен беше Васил Велев.
Още от категорията
Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер?