Старият градски шлагер "Продават се, мамо, белите манастири" е на път да стане истина. Светата обител "Свети Козма и Дамян" до село Гигинци се оказа в списък за търг с тайно наддаване заради кредит от над 330 хиляди лева към фалиралата КТБ, който бил изискан от синдиците на банката, съобщи bTV. Солидната сума е била изтеглена от манастира за съфинансиране на ремонт с европейски пари.

"Съвкупно беше 790 000 лева. Този проект се изпълни от една фирма, която получи един кредит от 395 000 лева. При това кандидатстване манастирът, такъв е законовият ред, участва заедно с тази фирма и парите ги получи манастирът. Фирмата, след като получи парите напълно от манастира, просто затвори врати, банката КТБ фалира, отпуснатият кредит странно защо не е бил обезпечен.

Манастирът остана да дължи такава сума, която не е харчена в този манастир по проекта", обясни абсурдната история игуменът на светата обител в Гигинци отец Никанор.

Вероятно той е най-грамотният финансово представител на родната църква, защото преди 17 години заряза бляскава кариера като анализатор, брокер и дилър на ценни книжа на Уолстрийт, за да нахлузи расото. 

Заради кредита към оглавяваната от избягалия в Сърбия Цветан Василев банка, Гигинският манастир обаче попаднал в черния списък на длъжниците. Затова през януари 2016 г. Брезнишкият районен съд изпраща заповед за изпълнение. От манастира обаче нищо не може да бъде конфискувано, успокоява духовете отец Никанор.

"От 1 януари влезе една поправка в Закона за вероизповеданията - принудителното изпълнение срещу църкви и манастири вече не е възможно. Ето, фирмата изчезва, парите увисват", разясни игуменът.

Така строителната фирма обаче завлича банката с 42 милиона лева. "Когато научихме това и аз се усмихнах, просто ми стана ясно. Това е животът, мога да кажа - Бог да пази всеки", разсъждава Никанор.

Не е ясно обаче как европроектът е бил изпълнен, след като парите за съфинансирането не са стигнали до манастира. Министърът на земеделието и храните Румен Порожанов пък обясни, че проектите за храмове на вероизповеданията и манастирите са се финансирали на 100%.

"Финансиране е било необходимо за самото строителство и изграждането, защото знаете, европейските правила по всяко едно финансиране предполага, че първо трябва да се изгради проектът и след това да се разплати от разплащателна агенция", допълни Порожанов.

Проектите за религиозните храмове се контролират от Фонд "Земеделие" от договорите  до това дали обектът се използва по предназначение.

По неофициална информация кандидат на търга, който е бил на 22 април, не се е явил. 

През 2011 г. Гигинският манастир получи от правителството 210 хил. лева, а две години по-късно като ктитор беше изографисан образа на Цветан Василев, но скоро след това беше заличен по желание на самия банкер. Той редовно е правел дарения, като сумите са варирари от 8 хил. до 100 хил. лева. През 2010 г. той е направил 8 дарения, чиято обща стойност е 372 хил. лева. А през 2009 г. е дарил еднократно 100 хил. лева.

През април 2015 г. беше ремонтиран двулентовият път до манастира. А през май в присъствието на премиера Бойко Борисов беше открит и реставрираният манастир.