
Огромни надценки на цените на храните в единични магазини откриха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Те призоваха гражданите да не купуват от тях и обясниха, че към момента няма фактори за поскъпване на основните хранителни стоки. Потребителската кошница обаче е поскъпнала с 10 лева спрямо миналата година.
Най-осезаемо е поскъпването при плодовете тази година - основно заради лошите климатични условия. Ръстът е най-висок при черешите - 180%. Следват ябълките и кайсиите - съответно с 28 и 23 на 100 и лимоните - с 20%. При ягодите няма промяна. От 20 ти май до днес сериозно поскъпване или поевтиняване на основите продукти - няма.
Лек ръст се наблюдава при захарта, брашното и олиото, а лек спад - при киселото мляко, доматите, краставиците и зелето.
Владимир Иванов -председател на държавната комисия по стоковите борси и тържищата: "Повярвайте, ако тръгнете сега в 4-5 пазарни места големи и започнете да гледате и промоционални етикети, например купите олио, сол, брашно, сирене, кашкавал, на практика може да стигнете разлика в потребителска кошница с 40 лева".
Нито една цена не е формирана без търсене, обясниха още от стоковите борси. Огромно влияние върху формирането на цените имат самите потребители. Когато нещо е необосновано скъпо, просто не го купувайте, съветват от държавната комисия.
"И ако на дадено пазарно място видим цени, 10 лв. домати, 5 лв. ябълка, това не значи, че тези продукти са поскъпнали с 300 % или има лоша тенденция, а просто има некоректна практика. Ако се вгледаме има доста информация каква потребителска култура имат в други държави, ако някой си позволи такова изменение на цената, той бива просто репутационно ликвидиран. Граждани няма там, търсене няма и той свършва", допълни Иванов.
Хората обаче рядко отделят време за проучване. Убедени са, че поскъпването е постоянно.
"Общо взето за 1 годна цените станаха двойни".
"Зеленчуците, яйцата, сиреното".
"Не, не , не, увеличени са".
Минералната вода я вдигнаха за две седмици с 10 стотинки примерно. За последните месеци на някои са увеличени на други намалели.
Правите ли си предварително проучване?
"Не!".
"А, както дойде?
"Ами то е едно и също навсякъде".
Смятате ли че има разлика в цените в различните магазини?
"Сигурно има, но аз не следя!".
Във връзка с очакваното влизане на България в еврозоната, хората са разделени в мненията си дали това ще доведе до увеличение на цените или поскъпването ще е резултат от спекула.
Още от категорията

Всеки пети българин не си плаща здравните осигуровки, товарят спешните отделения

Защо работят българските пенсионери

Акценти





Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


