„Големите постижения“, специалният формат на NOVA, представи десетте най-забележителни момента в историята на България след 1989 г. На първо място участниците в гласуването избраха приемането на България в Европейския съюз. Сред кандидатурите попаднаха значими събития и личности в областта на политиката, културата и спорта, посочени в социологическо проучване на „Галъп интернешънъл“.
„Европейският съюз е голямата промяна, която настъпи в живота ни. Той е възможност за лични постижения. Можем да го разделим на два компонента - практичен - усещането за свободно пътуване, както и такъв за самочувствието - да сме част от демократичен клуб от държави, които ни уважават каквито сме. Отдавна искахме такъв успех, затова е толкова траен и осъзнат в съзнанията ни“. Това заяви Надежда Нейнски, която защитаваше значимостта на постижението по време на гласуването.
По думите ѝ всички постижения, попаднали в класацията, са повод за гордост. „Успехът не е нещо, което се случва. То е труд и усилие, постоянство, превъзмогване на себе си. Подборът на събития, които хората са направили, са част от усилието им да търсят фигури, на които се възхищават и искат да подражават. Примери са Григор Димитров, Мария Бакалова, титлата на гимнастичките. ЕС е свобода за правене на избор и реализация, а всички индивидуални постижения са постигнати благодарение на свободата за изява“, посочи тя.
Политологът от „Галъп интернешънъл“ Първан Симеонов посочи, че отношението към ЕС в обществото е положително. „Алиансът остава ултимативната мяра, с която измерваме вътрешните си неудачи и надеждата, че има коректор отвън. Той представлява идентичност, принадлежност и възможности. НАТО се мисли в пакет с ЕС, макар че е военен съюз. Осъзнатата оценка на хората е, че най-голямото постижение е преминаването към Западния свят", коментира той.
По думите му българите сме индивидуалисти, но това трябва да се промени. "Рационалният избор винаги е бил западният. Много е важно да се напомня, че и след 1989 г. имаме значими постижения. По дефиниция напоследък изворите на самочувствие се търсят в миналото, при носталгията", смята Симеонов.
Още от категорията
Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер?