Повече обяви за работа онлайн, въпреки затварянето на редица бизнеси и наложените ограничения
10% ръст в търсенето на служители през март – това отчита една от платформите за кариери
От началото на пандемията досега работодателите у нас са станали по-гъвкави и по-добре разчитат тенденциите на нестабилния пазар на труда. През март тази година обявите са със 117% повече спрямо тези през 2020-а, съобщава Нова телевизия.
Работна ръка се търси във всички сфери на труда. Челното място по брой обяви за търсене на служители се държи от сектор „Строителство”. С над 15% са скочили предложенията за работа и в счетоводството, финансите, администрацията и производствените дейности. Глад за кадри продължава да има и в IT-сферата.
Без изненада, близо половината от обявите в онлайн платформите са от компании в София. Все повече нови кадри обаче търсят и фирми от Бургас, Стара Загора и Варна.
Платформите за търсене и предлагане на работа опустяват при поредното налагане на нови рестрикции. В сектори като ресторантьорството броят на обявите пада драстично - до четири пъти.
След кратък шок от затварянето обаче тази крива бързо поема в обратната посока – нагоре.
„Специално за март месец с най-голям ръст са секторите строителство, производство и счетоводство и финанси”, обяснява мениджърът в онлайн платформа за работа Християн Петков.
Тенденцията има и географски принцип. „В София търсенето е най-голямо, а и предлагането е най-голямо, почти 50% от всички предложения за работа онлайн в момента са в столицата, останалите големи областни градове заемат около 20%”, добавя Петков.
Работа предлагат всички сектори. А търсещите и по време на пандемия са най-вече студенти. В най-притегателните сектори на бъдещето се оказва, че има и най-сериозен глад за кадри.
„Най-вече в областта на електротехниката и електрониката, Информационните технологии, машиностроенето и металообработването, хранително-вкусовата промишленост, мехатрониката, роботизацията, изкуственият интелект също”, обяснява Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Затова – част от компаниите сами се заемат с това да обучат своите кадри още докато са студенти.
„Това е инвестиция - както инвестираме във висококачествени технологии, високопроизводителни машини – ни се иска да можем да инвестираме във високо качествени специалисти, които имат знанията и уменията да ни дърпат напред”, коментира мениджърът Владимир Спасов.