Служебното правителство предлага удължаване на срока на диференцираната ставка по ДДС до края на пандемията. Текстовете са записани в пакета с промени в данъчните закони за догодина, които по традиция предшестват гласуването на бюджета. Обсъждането със социалните партньори е насрочено за понеделник.
Според предложените от служебния кабинет текстове ДДС от 9% ще запази широкият си обхват, въведен заради пандемията. Така вместо с 20 на сто ще продължат да се облагат с 9-процентова ставка по този косвен данък храните, безалкохолните напитки, бирата и виното, сервирани в заведенията.
По-ниско ще продължи да бъде облагането във фитнесите, за кетъринга, за книгите и бебешките стоки. С предложените текстове се разширява обхватът на храните за кърмачета, които попадат в изключенията. Записаният текст е до края на извънредната обстановка, което към момента означава март догодина.
Промените обаче са предложени от служебния кабинет, който има амбицията до 17 декември да гласува и Бюджет 2022-ра и да го внесе в парламента. Не е ясно как редовното правителство би се отнесло към тях, а от коалиционните преговори в сектор „Финанси“ е известно, че Асен Василев, за когото се очаква да се върне в Министерството на финансите като министър в следващия кабинет, иска промени в отчетността по ДДС.
От „БСП за България“ настояват за по-ниска ставка за лекарства и храни от първа необходимост. Ако законопроектът бъде придвижен в парламента, желаните промени могат да бъдат направени между първо и второ четене.
Още от категорията
В разгара на лятото: Харчили сме средно по 850 лв. за почивка в чужбина, в България – по 500 лв.