Пловдивчани масово усещат по джоба си сериозното увеличение на цените на хранителни продукти, електроенергия и горива. На фона на все по-рязко покачващата се инфлация обаче заплатите „не мърдат“, споделят самите те в социална анкета на TrafficNews.
Притеснителна се оказва и прогнозата за увеличение цените за парно и ток след 1 януари 2022 година. Припомняме, че с около 11,5% ще скочи средно за страната цената за електроенергия от 1 януари 2022 година. Това предлага Комисията за енергийно и водно регулиране. В Пловдив, където потребителите са на ЕВН, се очаква поскъпването на електроенергията да е около 11%. Според разчетите нощната тарифа ще скочи с около 20 процентни пункта.
При парното и топлата вода планираното увеличение средно за страната е с около 13 на сто, става ясно още от докладите на КЕВР. В Пловдив се очертава поскъпването на парното и топлата вода да е далеч по-малко от средното за страната - около 2,5%.
Това обаче далеч не е успокоение за пловдивчани, някои от които споделят, че още преди поскъпването им се налага да не отопляват жилището си до комфортни температури заради притеснение от високи сметки.
Надежда Хаджидичева, която е майка на дете с увреждане, коментира, че вече и се е налагало да се лишава от хранителни продукти и удобства, които си е позволявала преди, за да не утежнява допълнително семейния бюджет.
„Зареждах гориво на 38 лв. през лятото, после стана 48 лв., сега зареждам на 65лв. Сметките за ток не ме притесняват към момента. Повече ме притеснява, че няма ясна политика за обезщетение на хора“, заявява Иван Анев.
„Спрямо заплатите, които взимаме, инфлацията е огромна. Вече купуване най-необходимото и гледаме сметките ни да са платени. Винаги се обещава помощ, но накрая получаваме много нисък процент. Много се надяваме новото правителство да постигне успях“, заяви Христина Венчева.
Други пловдивчани пък споделят, че все още не им се е налагало да се лишават от удобства и храни заради скока в цените. Един от тях е и Димитър Колев, който споделя че не се тревожи за собствените си сметки. За сметка на това той осъзнава нуждата от намеса на държавата, която да компенсира нуждаещите се и тези в неравностойно положение.
Припомняме, че през средата на декември на 2021г. депутатите наложиха мораториум върху поскъпването на тока и парното и създадоха комисия за справяне с енергийната криза. Възможните действия в тази посока са временно ограничаване на правомощията на КЕВР да актуализира цените от 1 януари 2022 г., така че да се избегне ново покачване, или предприемане на законодателни изменения в Закона за енергетиката за овладяване на ценовата криза.
Мораториумът обаче предизвика вълна от недоволство, а мнозина смятат, че това само отлага проблема и необходимите решение „за после“.