Ставката на ДДС за хляба да остане нулева и през следващата година, предлагат от БТПП. Това стана ясно по време на Национален съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на който представители на работодателите и синдикатите обсъдиха с министъра на финансите Людмила Петкова предложенията на ведомството за промени в данъчните закони.
Връщането на ДДС на хляба и брашното на 20 на сто от началото на следващата година ще доведе до поскъпване на хляба, което ще се отрази на нивото на инфлацията в страната и може да се отрази и на целта ни за влизане в еврозоната, коментира г-н Тодоров от БТПП. От КРИБ пък поискаха запазване на по-ниските ставки на ДДС за хляба, ресторантите, туристическия бранш и спортните съоръжения.
Главният икономист на КНСБ Любослав Костов пък поиска премахване на намалените ставки на ДДС, увеличаване на данъците за бизнеса и по-големи данъчни облекчения за деца. В края на годината изтича намалената ставка на ДДС за ресторантите от 9% и нулевата ставка на ДДС за хляба и от 1 януари 2025 г. ставката се връща на 20 на сто, ако парламентът не реши срокът да бъде удължен.
В проекта на бюджет за 2025 г. е заложено връщане на ДДС на 20% за хляба и дейността на ресторантите, каза министърът на финансите Людмила Петкова след заседанието на НСТС. Годишният ефект от връщането на ставката на ДДС е 400 млн. лв. допълнителни приходи в бюджета, обясни тя. Не предлагане промени в ставките на основните данъчни закони – Закона за ДДС, закона за данъците на фирмите и данъците върху доходите на физическите лица, каза още министър Петкова. Тя обясни, че Министерство на финансите не предвижда увеличение на данъците през 2025 г. Проектът на бюджет за 2025 г. ще бъде с 3% дефицит, увери министърът на финансите. Внасянето на промените в данъчните закони и проекта на бюджет за следващата година ще бъдат забавени до съставяне на новото Народно събрание.
Наказателната лихва за просрочени задължения към държавната хазна да бъде намалена, предлагат от АИКБ. Сега наказателната лихва е основният лихвен процент на БНБ плюс 10%, което от 1 октомври представлява 13,43%. Това е твърде висока лихва на фона на сегашните лихви в страната. От работодателската организация предлагат наказателната лихва да стане основният лихвен процент на БНБ плюс 5 на сто.
Представителите на бизнеса се обявиха против предложението на Министерство на финансите фирмите на всеки три месеца да подават данни в НАП за притежаваните от тях дълготрайни материални активи и материални запаси. Промяната ще увеличи административната тежест без да бъдат увеличени приходите в държавния бюджет, посочиха от АИКБ.
Промяната означава фирмите да правят инвентаризация четири пъти в годината, което ще бъде проблем за малките фирми, които са 55% от предприятията в страната.
От Министерство на финансите предлагат промяната с цел да засичат дали фирми не укриват ДДС и данък печалба, дали фирмени коли и имоти не се използват за лични цели. Но според представители на бизнеса промяната ще затрудни дейността на фирмите.
Представителите на бизнеса се противопоставиха и на предложението на Министерство на финансите превозвачите да проверяват пратките на клиентите си, така че да не се допуска превозът на акцизни стоки без платен налог. Такава промяна ще увеличи разходите на превозвачите, повечето от които са малки фирми, обясниха представители на бизнеса.
Предложените от Министерство на финансите промени предвиждат смяна на правилата за регистриране по ДДС. Сега фирмите трябва да се регистрират по ДДС веднага след като оборотът им надвиши 100 хил. лв. за 12 поредни месеца. Предложението е фирмите да се регистрират по ДДС щом оборотът им за една календарна година надмине 166 хил. лв.
Още от категорията