Очакваме положителен конвергентен доклад. Но докато той не излезе - всичко е въпрос на хипотеза. Това коментира премиерът Росен Желязков пред журналисти в село Загоре.

"ЕК обяви датата, на която ще се произнесе по нашето искане за извънреден  конвергентен доклад. Това е 4 юни. Очакваме решението на комисията и, ако то е положително  - започва един административен процес, който ще ангажира Съвета на ЕС и ЕП. Процедурата е дълга, но това ще бъде началото на административен процес, който би трябвало да завърши с отпадането на дерогацията на България, която с подписването на Договора за присъединяване – ни беше поставена, и която ще отпадне, защото покриваме Маастрихтските критерии", подчерта министър-председателят. 

По думите му процедурата е сложна и са ангажирани много институции - ЕЦБ, Ек и еврогрупата. Този сложен процес трябва да завърши с резултатите от мониторинга, който се провежда в момента по отношение на основните компоненти -  ценовата стабилност, инфлацията, дефицита. "За тях имаме увереността, която идва и от данните на Евростат, че отговаряме на тези критерии", подчерта той. 

Премиерът заяви, че ще се направят и необходимите промени в Закона за въвеждане на еврото, за да имат българите голяма сигурност в това, че техните спестявания, независимо от това дали са депозирани или не в банки, ще бъдат гарантирани.

Желязков коментира и отпускането на 15 милиона лева за решаване на кризата с градския транспорт в София. 

"Нужно е да се направят няколко важни уточнения, защото повече се чува политическа интерпретация за това, което направи правителството, без да има необходимите факти. Държавата  всяка година дава ежегодна субсидия за градския транспорт. За 2024 година субсидията от държавата към Столична община беше в размер на 89 млн. лв. За 2025 година - тя е увеличена със 17 млн. лв. Това е близо 20% увеличение спрямо предходната година", обясни той. 

Желязков подчерта, че е поканил кмета на София Васил Терзиев на разговор, който бил доста "смислен". "Със столичния кмет станахме съдружници в решаването на проблема с наземния градски транспорт в София. Неговият ангажимент да осигури 15 млн. лв. беше съпътстван с това държавата да добави към субсидията още 15 млн. лв. Това е и ключът към възможността Столична община да има бюджет. Правителството не е играещ треньор на Столичния общински съвет, както и на кмета, за да се опитва да осигури резултата във фискалния план на столицата", заяви министър-председателят.