Като съберем числата и пресметнем, излиза, че между 2 и 6% е средното поевтиняване на хляба, след като влязоха мерките. Това заяви пред БТВ Любослав Костов, икономист от КНСБ, който обобщи резултатите от проучване на синдиката за цените на хляба. Резултатите не са еднозначни, показва изследването, проведено в 20 областни града в периода 6-10 юли.
"Поевтиняването на хляба не е толкова голямо, колкото се очакваше и бе заявено. Тези 20% се наблюдават в не повече от 4-5 по-големи града и то в малките търговски градове и малките вериги е малко, а някъде няма въобще", твърди Костов. Според него предвид нулевата ставка на брашното спадът дори би трябвало да е по-голям. Промяна в цената на типовия хляб няма, сочи проучването. При ръжения и царевичния хляб понижението на цената е между 2 и 4%, при пълнозърнестия - между 5 и 6 на сто.
Имаме едно 6 млн. загуба за бюджета и от тях не повече от 1/4 ще стигнт до крайния потребител, смята икономистът. КНСБ ще направи ново излесдване и следващия месец, но до момента мярката категорично не работи. Той посочи, че предстои да се калкулира и по-ниската ставка за брашното, и изрази надежда това да окаже ефект.
Икономистът отбеляза, че най-купуваният хляб е скочил със 116% през юни 2022 г. спремо юни 2021 г. И напомни ръста на инфлацията.
Костов смята, че липсата на намаляване на цената на хляба в малките населени места показва сива икономика - къде производителите и продавачите не са коректни и формират по-висока от пазарната цена.
Политика за доходите има, но не заради управляващите, дори въпреки тях, а заради настика, включително и на синдикатите, настоя той. И припомни протестите на КНСБ докато траеше актуализацията на бюджета.
Още от категорията
Българинът е дал 800 милиона за подаръци миналата година, през 2024 се очаква повече