Стабилен ръст и устойчивост в броя на нощувките се забелязва при почивките в селските региони, каза за БНР Борислав Борисов – председател на Асоциацията на българските села. Той посочи, че въпреки очаквания спад през това лято към селския туризъм интересът отново беше висок и само през юли в селските региони са реализирани малко над 1 милион нощувки.
Интересът през това лято е към обекти, които позволяват настаняване на повече от едно семейство, като подобни обекти са отчели най-голям брой нощувки, каза Борислав Борисов. Той посочи, че след завишаването на цените от някои обекти през миналата година, през това лято те са се нормализирали.
"В момента цените са се стабилизирали и мога да кажа, че в нормалните обекти, тези, които се управляват от семейства, от малки предприемачи, средната цена се движеше между 40 и 60 лева на легло и на практика не отчетохме спад в заетостта, даже може би ще има около 5% ръст", обясни председателят на Асоциацията на българските села.
Най-голям е бил интересът към наемане на къщи за почивка в Югоизточния район или селата около Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол, на второ място е Югозападния район – селата около Благоевград и Кюстендил, на следващо Южен и Централен район – около Пловдив, Велинград и в Родопите.
Най-предпочитаните досега райони на Велико Търново, Елена и Габрово са останали на четвърто място. През тази година за първи път има ръст на нощувките в Северозападния регион – или селата около Враца, Монтана, също и в Ловешкия район, каза още Борислав Борисов.
Местата за настаняване, които активно се използват в селския туризъм са малко над 2 500 със 120 хиляди легла. Развитието на селския туризъм е стабилно. Той има и социален ефект, защото осигурява пряко доходност в селските райони, каза още Борислав Борисов. Тенденцията на интерес се очаква да се запази и в бъдеще към обектите за селски туризъм