Убежденията на специалистите, че по коледните и новогодишните празници ще зареждаме по-евтини горива в България не се оправдаха. Въпреки спада в цената на суровия петрол на борсата в последните седмици, най-масовите горива у нас запазиха стойностите си почти без промяна в последните два месеца.

Според справка базирана на данните от сайта fuelo, този застой ще продължи и през следващите седмици. Изключение прави метанът, при който се очаква цената да продължи да се покачва.

През 2021 година цените на горивата поскъпнаха драстично спрямо 2020, която беше белязана от спада заради пандемията.

В началото на януари тази година, суровият петрол се търгуваше около 50 долара за барел, а пикът си достигна през октомври, когато цената скочи до почти 85 долара. В края на тази година цената се задържа около 75 долара за барел, което е приблизително около 33% повече спрямо същия период на 2020 година.

При най-масовите горива в България цената от началото на година се движи единствено във възходяща посока. Поскъпването при бензин А95 за последната година е с 33,15%, което са 60 стотинки за литър.

При обикновеният дизел увеличението е с 36,46%, равняващи се на 66 стотинки.

При пропан-бутана поскъпването е още по-драстично – 60,92%, което са 53 стотинки.

Най-голямо е увеличението при метана, където цената за килограм е скочила почти двойно – 96,12%, равняващи се на 1,24 лева.

Към днешна дата най-масовият бензин А95 в Пловдив струва средно 2,39 лева за литър. Дизелът се търгува при цена 2,44 лева, а пропан-бутанът е на цена от 1,39 лева за литър. Разликата със средните цени в страна е две стотинки при бензина, три при дизела и една стотинка при газта.

В момента цените на петрола на световната борса бележат спад, което е обнадеждаващо, че в България следващите седмици стойностите на горивата ще останат сравнително постоянни.

Макар че цените на петрола може да се облагодетелстват от възстановяването на търсенето, покачващите се цени на енергията и по-силната инфлация може да намалят перспективите за растеж.