Инфлацията в България продължава да се движи в рамките на изискванията за присъединяване към еврозоната, сочат последните данни на Евростат за юни 2025 г.

Според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), годишната инфлация у нас достига 3,1% през юни, като бележи месечен ръст от 0,4%.

Средногодишната инфлация за последните 12 месеца възлиза на 2,8%, което е леко повишение спрямо май (2,7%), но все още под референтната стойност за ценова стабилност – 2,86%. Тази граница е определена на база на инфлационните нива в трите страни с най-добри резултати: Ирландия (1,2%), Франция (1,4%) и Италия и Финландия (по 1,5%).
Въпреки нарастващите цени в редица държави членки, България остава сред страните, които продължават да покриват Маастрихтския критерий за инфлацията. Припомняме, че съгласно правилото, националната инфлация не трябва да превишава с повече от 1,5 процентни пункта средната стойност на най-стабилните три икономики в ЕС.

На този фон, инфлацията в целия Европейски съюз се ускорява до 2,3% на годишна база през юни (срещу 2,2% през май), а в еврозоната – до 2% (от 1,9% предходния месец).

Най-ниски нива са отчетени в Кипър (0,5%), Франция (0,9%) и Ирландия (1,6%), докато най-високи стойности се наблюдават в Румъния (5,8%), Естония (5,2%), Унгария и Словакия (по 4,6%). 

Според Евростат, най-голям принос за инфлацията в еврозоната през юни имат секторът на услугите (1,51 пр. п.), следван от храните, алкохола и тютюневите изделия (0,59 пр. п.), докато енергийните продукти оказват понижаващо влияние от -0,25 пр. п.
Финансовият министър Теменужка Петкова коментира в брифинг, че очакванията са България да изпълни критерия за ценова стабилност и през юни, като това е важна стъпка по пътя към приемане на еврото.