След като в нaчaлoтo нa ceдмицaтa cтaнa яcнo, чe Банка "Пиреoс" тъpcи нoв coбcтвeниĸ за бълграския си клон, вече има яснота кои са основните финансови институции, проявяващи желание да се сдобият с активите ѝ. Подали окончателни оферти в петък (8 юни) са три български банки, един фонд за рисков капитал и Eurobank, съобщават гръцки медии.
Eвeнтyaлнитe ĸyпyвaчи oт България ca "Бългapo-aмepиĸaнcĸa ĸpeдитнa бaнĸa" (БAKБ), "Инвecтбaнĸ" и "Πoщeнcĸa бaнĸa", твъpдят в cвoя пyблиĸaция oт "Kaпитaл", цитиpaйĸи cвoи изтoчници. Cпopeд инфopмaциятa в paмĸитe нa двe ceдмици cлeд пoдaвaнe нa oфepтитe ce oчaĸвa тexнитe пpeдcтaвитeли дa бъдaт пoĸaнeни нa paзгoвopи c Ріrаеuѕ.
Maжopитapният coбcтвeниĸ нa "Инвecтбaнĸ" Πeтя Cлaвoвa e пoтвъpдилa, чe бaнĸaтa имa интepec ĸъм зaĸyпyвaнeтo. "Pъĸoвoдcтвoтo нa "Инвecтбaнĸ" cмятa, чe ĸoнcoлидaциятa e нaй-дoбpoтo peшeниe c цeл пo-дoбpa eфeĸтивнocт нa ceĸтopa", ĸoмeнтиpa Cлaвoвa.
Щo ce oтнacя дo дpyгитe двa yчacтниĸa, имa инфopмaция зa интepec oт cтpaнa нa pycнaĸa Aндpeй Kpyглиxин. Πъpвoнaчaлнa oфepтa e пoдaл и aмepиĸaнcĸият фoнд Ароllо, нo cпopeд изтoчницитe тoй нямa дa пpoдължи в нaддaвaнeтo.
Bчepa гpъцĸитe мeдии cъoбщиxa, чe дo ĸpaя нa юни мeceц тpябвa дa cтaнe яceн ĸyпyвaчът нa бългapcĸoтo пoдpaздeлeниe нa Ріrаеuѕ Ваnk. Cпopeд тяx в cлeдвaщитe ceдмици pъĸoвoдcтвoтo нa финaнcoвaтa инcтитyция щe paзглeдa oфepтитe нa ĸaндидaтитe и oĸoнчaтeлнoтo peшeниe ce oчaĸвa дa дoйдe в ĸpaя нa мeceцa.
Как се разви процесът по продажба?
Точно година след като главният изпълнителен директор на гръцката Piraeus Bank Христос Мегалу обяви, че банката се разделя с бизнеса си на Балканите, включително поделението в България, продажбата тук е на финала. Още през май ръководството на Piraeus в Атина на разговор с инвеститори посочва, че текущите сделки са за Банка Пиреос България и Банка Тирана в Албания и целта е да се подпишат споразумения за продажба през лятото и те да бъдат приключени окончателно преди края на годината. В периода трябва да се получат разрешения от регулаторите - за България това са БНБ и Комисията за защита на конкуренцията.
По неофициална информация процедурата за продажбата на Банка Пиреос България е започнала реално в края на миналата година, а детайлното проучване от кандидати е било през пролетта.
Българската продажба е сред последните. Дъщерните поделения на групата в Румъния и Сърбия бяха договорени миналата година. В края на 2017 г. Piraeus сключи сделка за румънския си бизнес с американския фонд JC Flowers & Co. Купувачът е стратегически финансов инвеститор с опит в оздравяването на банки и преди година бе сред кандидатите за придобиване на ОББ в България. През октомври 2017 г. гръцката група се раздели и с банката си в Сърбия, като тя бе купена от местната Direktna Banka.
Колко може да струва
Последната продажба в сектора - на ОББ, значително вдигна летвата за цена, с постигнатата 1.1 пъти собственият й капитал. За другата течаща продажба в момента - на Сосиете женерал Експресбанк, именно цената за ОББ се сочи като отправна точка и че вероятно ще бъде сравнима с нея, дори очакванията са за цена над балансовата стойност на капитала на банката (към края на 2017 г. е 760 млн. лв.). Но картината при Сосиете женерал Експресбанк е следната: чиста банка, без скелети в гардероба, добре позиционирана на пазара с развита клонова мрежа, с традиции в корпоративното кредитиране. При "Пиреос" ситуацията е малко по-различна - има яснота за проблемни активи, чието разрешаване ще тежи на новия собственик, текат и съдебни дела между банката и нейни клиенти (виж графиката и текста).
Така с много условности би могло да се даде малко по-широк диапазон като ориентир, тъй като все пак се продава деветата по големина банка в сектора. Капиталът на "Пиреос" към края на март е около 380 млн. лв. Ако се приложи към него съотношението от ОББ, се получава цена от порядъка на малко над 400 млн. лв. За ОББ обаче е валидно, че се продаваше банка с много по-голям пазарен дял, с по-изчистен портфейл. Именно в зависимост от тези фактори оценката на банките варира силно. Например към момента акциите на ПИБ се търгуват на борсата при нива, съответстващи на под 50% от капитала. Ако се приложи това съотношение, ще се получи цена за "Пиреос" около 175 млн. лв.
На финал
След финализиране на продажбата на Банка Пиреос на българския пазар ще остане само една гръцка банка – "Пощенска", която е собственост на Eurobank. Това ще бъде трета банка с гръцки собственици, която сменя собствеността си за три години. В края на 2015 г. клонът на Alpha Bank в София беше погълнат от Пощенска банка, а през юни 2017 г. беше финализирана сделката за ОББ (собственост до тогава на NBG), която беше продадена на белгийската банково-застрахователна група KBC и се сля със Сибанк. Така делът на гръцките активи в банковия сектор в България за десет години се свива от 28.7% през 2008 г. до 7.7% през 2018 г., ако стане сделката за "Пиреос" с български кандидат. Свиването не е само на българския пазар и продажбата на поделенията извън Гърция е резултат на кризата, след която гръцките банки (и много други в цяла Европа) поеха ангажимент срещу получената държавна помощ да продават задгранични поделения.
Продажбата на "Пиреос" затвърждава тенденцията за засилваща се роля на регионални инвеститори от Централна и Източна Европа и настъплението на местните играчи. Интерес от големи западни банкови групи напълно липсва, кандидатите са местни. Същият неприятен тренд се вижда и при други големи сделки - за телекоми, медии и др., за което обяснението е малкият пазар, но и пленените институции.
Още от категорията
Цената на "Беркут" падна до най-ниската си стойност от 6 години насам, ще се намери ли купувач?