Стоят ли бизнес интереси зад протестите за концесията на кариерата в Куртово Конаре? Този въпрос бе повдигнат от кмета на Кричим Атанас Калчев. Хората в селото протестират срещу добива на мрамор от фирмата"Персенк Инвест", като основните им опорни точки са, че тя е незаконна дадена на концесионера и действа в разрез със законодателството.
Редица проверки на държавни и общински институции обаче показва, че нарушения няма, а кариерата работи там от 1966 година.
В общественото пространство се насажда мнение, че собствениците незаконно са взели концесията през 2012 година, а там има защитени зони по „Натура 2000“. Няколко екоораганизации подхванаха също въпроса, като дори поискаха оставките на директорите на РИОСВ доц. Стефан Шилев и на Басейнова дирекция Георги Семерджиев. Дали обаче не стоят определени интереси, с които се цели пуч и замяна на концесионера? Кметът на Кричим публично защити двамата, като също съзря, че някои нарочно мъти водата, но не за интересите на хората.
Ето и позицията на Атанас Калчев:
„През последните дни отново е на дневен ред темата за кариерата в село Куртово Конаре и не мога да остана безучастен, тъй като някой се опитва да „мисли” и за община Кричим повече дори от тези, които живеят, работят и управляват тази община.
Под формата на нечия „загриженост” се създават изкуствени административни проблеми и за общинска, и за областна администрация. Пак по този повод, някой изразява недоволство от начина на стопанисване и управление на собствеността и имуществото на община Кричим, нищо, че не е пряко засегнат, а и няма как да бъде. За всички е ясно, че причината за индиректните атаки срещу община Кричим е всъщност концесията на кариерата в Куртово Конаре. Това, че част от кариерата е разположена в землището на община Кричим, и за нея възникват административни проблеми под нечие давление или скрити интереси, ми дава основание да задам няколко въпроса: Ако дейността на кариерата има такова пагубно влияние върху околната среда, в т.ч. и здравето на хората, и качеството на произвежданата земеделска продукция, защо региона е включен в Натура 2000, при условие, че кариерата работи от 1966 година? Как след толкова години експлоатация са запазени местообитанията и видовете, предмет на опазване в защитените зони? Не би ли следвало те отдавна да са изчезнали, ако въздействието от дейността на кариерата е толкова пагубно, както се твърди? Как се изказват твърдения, че една кариера е „незаконна”, а концесионера се покровителства за незаконните действия от служители на министерствата на околната среда и енергетиката? С какво ще допринесат исканите оставки на Директора на РИОСВ – Пловдив и на Директора на Басейнова дирекция – Пловдив, ако евентуално бъдат подадени? Дали ако бъдат назначени нови директори на тези две институции, те ще работят „извън” и в противоречие с българското законодателство, а може би това е и крайната цел на мероприятието – да бъдат обслужени нечии скрити за момента интереси свързани с промяна на концесионера на кариерата в с. Куртово Конаре, а не с реално преустановяване на дейността й? Ще се намери ли тогава някой, който да поеме отговорността са изхарчените нахалост държавни средства от 1966 г. до 2006 г. за тази кариера? Мога да задам още въпроси, на които не знам дали някой от „заинтересованите” ще ми даде честен отговор.
Със сигурност знам, че институциите в България работят при спазване на българското законодателство, което в по-голямата си част е съобразено и съответства на Директивите на Европейския съюз. Знам, че общините, в т.ч. и Кричим, работим в пълно сътрудничество и получаваме подкрепа по всеки възникнал проблем в областта на околната среда и опазването й, именно от хората, на които се искат оставките – доц. Стефан Шилев и инж. Георги Семерджиев, защото са професионалисти и експерти в своята област, за което им благодаря.
Крайно време е да загърбим балканския си манталитет и да оставим, хората, които наистина работят, да продължат да го правят, и да се научим, че непознаването на законите не е оправдание и не е основание всеки един, на който му е хрумнало или някой го използва, да се превърща в съдник и да раздава правосъдие”