Икономиката в България се промени. Имаме между 5,7 и 6% повече износ, и то в иновативни технологии и машиностроенето – ИТ технологии и реално производство, а не в сферата на услугите.
Като карате по Цариградско и влизате в Пловдив, все едно трафикът е един и същ – Тракия отесня. Това се дължи на хилядите нови работни места, за които не ни стигат работници и на стабилния вече няколко години ръст на брутния вътрешен продукт от 3,9-4%.
Има стабилен фискален резерв и бюджетен излишък. До края на годината ще смъкнем дълга до 24%. Това дава по-големи перспективи за влизане в чакалнята на еврозоната.
Това каза на откриването на първия Икономически форум Пловдив, премиерът Бойко Борисов. Встъпителни думи направиха още кметът на Пловдив Иван Тотев, Иван Кръстев /Център за либерални стратегии/ и Симеон Цомокос /Икономически форум Делфи/.
Премиерът направи препратка с историята на Делфи и посочи, че то е мистично място на оракули, където държавниците са спирали войните и са се събирали, за да си говорят. Така Борисов направи хронологичен преход към пренесеният в Пловдив Делфийски икономически форум .
"Едно от старите имена на Пловдив е Филипополис. Ако бяхме като нашите приятели в Скопие, можехме да кажем, че Филип Втори има нещо общо и с нас", пошегува се премиерът и поздрави Ципрас и Заев и техните правителства за договорите за добросъседство и сътрудничество.
Борисов цитира авторитетни проучвания, които по думите му показват, че България има стабилна перспектива.
„10% плосък данък и 20 процента ДДС – идеално за инвеститорите и това ще продължи докато ние управляваме“, отсече премиерът.
Добрият трудов пазар, оазис условията за инвеститори, борбата с корупцията, работещи еврофондове, добри ресурси и инфраструктура при енергетиката и горивата и справяне с мигрантския натиск – това бяха сред основните постижения, с които се похвали премиерът.
По неговите думи безработицата е сведена под 6%, в големите градове до сама 0 и посочи, че имаме обратна тенденция на дефицит на кадри.
„Просто има една група хора, които не искат да работят“, обясни той 6-те процента.
„Тези, които искат вот на недоверие, да си спомнят какво беше в Харманли и Любимец. Да си спомнят бежанските бунтове. Казвам го с вродената си скромност. Дойде ли БСП на власт, всички фондове спират. Когато ГЕРБ управлява, фондовете си вървят. Кажете едно благодаря. С кое сме вредни? Че сме докарали повече пари от Европа и сме намалили мигрантската вълна ли?“, посочи още Борисов и отчетливо напомни, че работи в едни от най-трудните политически правила на световно ниво, когато върлува див популизъм.
Борисов подчерта, че инфраструктурата е един от големите акредитиви за добрия бизнес климат у нас.
„Опитайте да си представите, ако тръгнете от Пловдив и по „Струма“ за часове отивате до Солун. Коридор №8 София-Скопие-Тирана. Ако карате по коридор № 10 Истанбул-Пловдив -София- Любляна- Братислава. Какво повече бизнесът би желал? Прекрасни места за инвеститори и разширяване на производството. Природа и енергийни ресурси. Пренос на ток, пренос на газ“, обобщи кроежи Борисов и поясни, че го чака тежка среща на четворката - България, Румъния, Сърбия и Гърция в Солун идния месец.
Пловдивския икономически форум ще се проведе днес и утре. Сред гостите са представители на гръцкия бизнес - инвеститори, които имат интерес да пренасочат капитали към страната. Борисов посочи, че Гърция е трети по обем инвеститор в България с 3,5 милиарда обороти и над 60-70 хил. заети българи в клоновете в страната.
В рамките на събитието ще се включат членове на българското правителство, включително заместник министър-председателят Томислав Дончев, заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на българското председателство на Съвета на Европейския съюз г-жа Лиляна Павлова, министърът на енергетиката Теменужка Петрова, министърът на икономиката Емил Караниколов, други представители на държавното управление, както и представители на частния сектор в България.
Още от категорията
Цената на "Беркут" падна до най-ниската си стойност от 6 години насам, ще се намери ли купувач?