Ако бъде сложена хавлия, чадър или палатката върху дюните, вече ще бъде наложена глоба от 500 до 1000 лева. За каравана санкцията скача от 1000 до 3000 лева.
С до 5000 лв. пък ще бъде глобен всеки, който се опита със заграждения да спре свободния и безплатен достъп до морските плажове. Подобна е санкцията и за концесионерите, които не осигуряват равностоен достъп до морето на посетителите от свободната зона.
Някои хотелиери прогнозират, че новите забрани може да изгонят туристите.
"Нека да има обяснителни табели – колко години са нужни, за да се създаде тази дюна, какви са процесите – на български, английски, немски. Бих искала да попитам г-жа Ангелкова – на всеки турист по един инспектор да ги глобява ли да сложим, как ще се контролира този процес?", попита хотелиерът Диана Колчева пред Нова тв.
Според Василка Цанева - началник на "Контрол на концесионната дейност" в Министерството на туризма, има проверяващи екипи, които, ако установят нарушение на място на морския плаж, предприемат необходимите действия.
Tя добави, че всички дюни са картографирани в специализирани карти, които са на сайта на Агенцията по геодезия и картография. Всеки гражданин има свободен достъп до този сайт и може да се информира къде се намират такива образувания.
"Ние не можем да решим проблема с туристите и с изграждането на бетон върху дюните, но ще търсим далеч по-глобалния проблем, какъвто е някой да си постеле хавлия върху дюната", казва Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие".
"Като че ли ни взимат за глупаци. Ако държавата иска да си влезе в роля, тя трябва да го направи, както беше обещала още след първия случай с дюните в Несебър – "Дюнигейт". Тогавашният министър на регионалното развитие беше обещал, че държавата ще изкупи дюните", добави тя.
Мисия (не)възможна: Министър Димов ще възкресява разорана дюна
Преди дни министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова постави под въпрос тази възможност, защото отчуждаването на частни земи с дюни щяло да струва около 1 милиард лева.
Защитени дюни до къмпингите "Смокиня" и "Каваци" бяха разорани с багери в началото на януари. Тогава се оказа, че собственикът на парцела се е сдобил с него за 5000 лева, а дюните били вписани като земеделска земя.
В отговор институциите подготвиха нови правила за защита на дюните. Глобите за разрушаване на пясъчните образувания ще трябва да бъдат одобрени и от народните представители.
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?