Държавата ще плаща 60% от заплатата и дължимите осигуровки за работници, но само за фирми със спад на приходите над 40%. Досега те трябваше да доказват намален оборот от 20%. Въвежда се и втори праг - за компании с намален оборот между 30 и 40%.

За тях държавата ще плаща заплатата на 50%, а другата половина ще се покрива от работодателите. Този нов дизайн на мярката 60/40 бе разгледан на тристранка днес и ще е валиден през юни и юли. Продължаването на мерките е задължително да продължат и след май, чрез изплащане на средства на работодателите, за да запазят заетостта на работниците, каза в началото на тристранката вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев.

"Продължаваме подкрепата за бизнеса, но тя ще бъде прецезирана и целенасочена, за да помогне на най-засегнатите", обясни заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров, предаде "24 часа". Общо за двата месеца са предвидени 120 млн. лв. Ще се кандидатства месец за месец.

Фирмите ще доказват приходите си спрямо същия месец на 2019 г., когато нямаше пандемия. Това предложение ще се обсъди на тристранка следващата седмица, като идеята е още в сряда промяната да мине в Министерския съвет.

“Това е възможният вариант в ситуация на ограничения. Няма заложени средства в бюджета за май, бяха планирани само за първото тримесечие на годината. Няма и парламент, който да промени Закона за извънредното положение, за да се направи по-добър дизайн. Няма и време за дълга нотификация в ЕК и промените трябва да са минимални. Изхождайки от тези 3 ограничения, договореният вариант е добър за реално пострадалия бизнес”, обясни председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.

Той допълни, че след тази мярка е време да се започне с подготовката на пакета за августдекември, заедно с актуализацията на бюджета.

От БСК подкрепят мярката, но смятат, че можеха да се случат много по-добри решения при работещ парламент. Смятам, че трябва да има отделен подход към туризма, каза председателят на БСК Радосвет Радев. Подкрепяме предложението, защото е необходимо мерките да продължат, защото те са полезни, но не и всеобхватни, обясни Радка Йосифова от КРИБ.

Най-засегнатата част от бизнеса може да не отговори на заложените критерии обясни Георги Щерев. В продължение на една година дарявахме средства на фирми, които нямаха нужда от тези пари.

Ключов сектор като "Мините" не попада в този вариант. Техният спад е около 22% и те няма да могат да достигнат новите прагове,каза икономическият съветник на КТ "Подкрепа" Ваня Григорова. Ася Гонева от КСБ пък каза, че трябвало да се включи и въздушния транспорт.