Горивата във Венецуела са най-евтините в света, докато бензиностанциите в Хонконг продават най-скъпия бензин. Това показват данни на Bloomberg, откъдето на тримесечна база анализират цените на най-масовия бензин A95 в 61 държави по света. Литър бензин в Хонконг може да се купи на средна цена от 3.80 лв., докато във Венецуела цената е една 1 ст. за литър.
Данни на финансовото издание показват още, че цените в една от южните ни съседки – Гърция, са едни от най-високите в света. Литър бензин там се предлага срещу 3.14 лв. (средна цена за второто тримесечие на 2019 г.), като по-скъпо е единствено в Израел (3.15 лв.), Холандия (3.23 лв.) и Норвегия (3.40 лв.), но доходите в посочените страни са едни от най-високите не само в Европа, но и в световен мащаб, което прави покупката на горива по-лесно достъпна за потребителите.
От globalpetrolprices пък сравняват цените на горивата в 164 държави по света. Оттам също нареждат Гърция на едно от предните места в класацията (9-а позиция) с цена от 12 август от 3.19 лв. за литър. В челото на подреждането са Хонконг, Монако, Барбадос, Исландия, Норвегия и др. Най-евтино в Европа е в Азербейджан, Русия и Беларус, следвани от Грузия и Молдова. България се нарежда на 26-a позиция със средна цена за второто тримесечие на годината от 2.18 лв. за литър.
Страната ни обаче се отличава с най-ниските заплати в ЕС, което се отразява и на покупателните възможности на населението. Горивата у нас са едни от най-недостъпните сред разглежданите 61 държави от изданието. Литър бензин у нас може да се купи с малко под 5% от средния дневен доход на съгражданите ни. По-тежко е положението в Тайланд, Турция, Египет, Индонезия, ЮАР и Нигерия.
Най-недостъпните горива се предлагат във Филипините (10.49% от дневния доход), както и в Индия и Пакистан, където е нужно да се отделят над 16 и 22 на сто от дневното средно заплащане за 1 литър бензин. Най-достъпни са горивата във Венецуела, Кувейт, Люксембург и САЩ.
Още от категорията
Шенген вдигна границите за търговия, ще свали ли това цените на стоки и услуги у нас?