Специалисти от 18 компании, опериращи на петте континента, се събраха в Пловдив за „Първи международен конгрес на производителите на метали, ползващи иновативната технология „Аусмелт“. Домакин на този знаков за металургията форум е КЦМ 2000 Груп. Първото издание на събитието започна днес и ще продължи до 1 ноември в Гранд хотел Пловдив. По време на конгреса делегатите ще дискутират иновативните екологосъобразни технологии за производството на олово, мед и калай. Водеща презентация ще бъде инсталацията „Ново оловно производство“ на КЦМ. Тя е определяна като най-значимия проект в металургията на оловото в световен мащаб, заради съвкупността от технологии, чрез които се ограничава въздействието върху околната среда и се намалява разходът на енергия.

България бе избрана за домакин на конгреса сред тринадесет държави. Това се дължи на КЦМ 2000 Груп, което е поредното международно признание за успехите и развитието на българския металургичен холдинг. Организатор на събитието е финландската технологична компания „OUTOTEC“. Тя е утвърден лидер в предоставянето на технологии и оборудване в тежката индустрия и собственик на технологията на „Ausmelt“, която се използва за топене на метални суровини при производството на олово, мед, калай и никел.

 

Инж. Николай Старев, Ръководител Обособено оловно производство в КЦМ 2000 Груп

- Инж. Старев, този конгрес се провежда в навечерието на Деня на металурга. С какво той е  важен за бранша?

- На първо място е важен с факта, че се провежда в България. Това е първият световен конгрес на фирмите, които използват технологията „Ausmelt“. Решението за провеждането му бе на фирма „OUTOTEC“, която е собственик на технологията. На конгреса има представители от петте континента и 14 държави – Япония, Русия, Австралия, Германия, Финландия, Китай, Южна Корея, Индонезия, Перу, Намибия, Индия, Южна Африка, Канада и България. Да бъдем домакин на първия конгрес е огромно признание не само за КЦМ 2000 Груп, но и за нашата държава.

- Защо КЦМ 2000 Груп е избран за домакин на този знаков форум?

- Предполагам, защото организаторите на конгреса са решили да покажат на своите клиенти от цял свят това, което българите в КЦМ са постигнали. J Оловното ни производство е един много модерен завод, използващ иновативни технологии, постигащ голяма енергийна ефективност и опазване на околната среда. По време на самите пускови работи аз и моите колеги имахме възможност да посетим и други заводи и мога да кажа, че нашият е един от най-добрите в света. Отделно, с работата, която имаме през годините с фирма „OUTOTEC“, сме доказали, че заслужаваме честта да бъдем първи домакини на този конгрес. Те могат да го проведат където пожелаят по света, но избраха Пловдив.

- С какво новата технология се различава от досегашната?

- Основните различия са, че технологията „Ausmelt“ дава много по-висока ефективност на самия процес и много високи показатели за опазване на околната среда. Това е нещо изключително важно. Може би е и причината конгресът да се проведе в България – защото ние сме членки на Европейския съюз, а тази технология отговоря на всички европейски изисквания. Знаем, че в Европа изискванията за опазване на околната среда са много високи.  Аз и колегите ми сме завършили Висшия химикотехнологичен институт и сме учили старата технология. И в момента новата технология все още не се изучава толкова задълбочено. Ние положихме много труд, развивахме нашите знания, така че да можем да достигнем този отличен резултат. И сега имаме самочувствието, че сме на нивото на най-големите специалисти в света.