Цената на петрола на световната борса достигна най-ниските си нива от 2020 г. на годишна база, когато пандемията подкопа търсенето и потопи цените. Намаляването на производството от страна на ОПЕК+ се оказа недостатъчно, за да поддържа цените на петрола високи и посрещнахме 2024 г. със стойности под 80 долара за барел. Според сайта Fuelo черното злато регистрира около 10-процентов спад за 2023 г.
На този фон най-масовите горива по бензиностанциите у нас също отчитат спад в цените на годишна база, като изключение прави единствено тази на пропан-бутана, която се е повишала.
За последната година бензинът по българските бензиностанции е поевтинял с 3 стотинки за литър (1,14 процента) и според специализираната платформа е с тенденция поевтиняване и през следващите седмици. В началото на януари 2023 г. бензин A95 се е продавал за 2,64 лева за литър, днес средната му цена на дребно е 2,61 лева за литър.
Дизелът от своя страна е поевтинял с 36 стотинки за литър (11,92 на сто) за година, като тенденцията е цената да продължи да се понижава. В началото на миналата година литър от този вид гориво се е търгувал за 3,02 лева, а сега цената е средно 2,66 лева за литър.
Газта по бензиностанциите е единственото гориво, което отчита поскъпване на годишна база. Според Fuelo поскъпване е със 7 стотинки за литър (5,93 процента), като там тенденцията е за застой на цената. През същия период на 2023 г. пропан-бутана е струвал 1,18 лева за литър, докато в момента е 1,25 лева за литър.
Най-голямо за последната година е поевтиняването при метана. Цената му по бензиностанциите се е понижила с 1,12 лева за килограм или 31,82 на сто. В началото на 2023 г. метанът по бензиностанциите в страната е струвал 3,50 лева за килограм, а сега се продава средно за 2,38 лева за килограм.
Горивата в Пловдив държат второто място по най-ниска цена за страната, като към днешна дата бензин А95 струва средно 2,58лв./л, дизелът е 2,63 лв./л, газта – 1,23 лв./л и метанът – 2,31лв./кг.
В първите дни след Нова година председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Светослав Бенчев коментира, че трендовете на цените на горивата са понижаващи се и те трябва да се задържат за момента.
"Ако не се случи нещо, би трябвало да се задържат горе-долу на такива нива през следващите седмици", заяви Бенчев. На въпрос защото дизелът за година е поевтинял повече спрямо бензина, председателят на БПГА отговори, че това се е случило изцяло на пазарен принцип. Той посочи, че през лятото е имало по-сериозно търсене на бензина, защото европейските рафинерии изнасят за САЩ. Когато търсенето е по-голямо, съответно и цената е по-висока.
Светослав Бенчев добави, че поне засега не вижда притеснителни фактори, които да окажат сериозно влияние на цената на горивата до края на месеца. Най-съществено влияние върху цената им оказва тази на суровия нефт.
"Икономиките не вървят много успешно. Кризата в Червено море поне за момента не оказа сериозно влияние, защото там не са засегнати сериозно страните-производителки. Няма проблем с производството. Търсенето е сравнително слабо, особено през зимния сезон, защото хората пътуват по-малко", допълни председателят на БПГА. По думите му цените на горивата могат да намалеят с още няколко стотинки до края на месеца, но няма как да има по-сериозен спад.