Специализирани агенции от чужбина си подбират най-добрите кадри: лекари, медицински сестри, IТ-специалисти. В повечето случаи те завинаги напускат България. С фатални последици за страната.
От промените насам България е загубила над една четвърт от населението си: от близо 9 милиона души през 1989 година - на малко над 7 милиона днес.
Според прогнозата на ООН до 2050 година българите ще намалеят дори до 5,2 милиона.
"Населението на нито една друга страна в света не намалява с по-бързи темпове", отбелязва вестник "Ди Велт" и посочва основните причини за това – ниската раждаемост и най-вече огромното изтичане на работна ръка в чужбина.
"Голям брой добре квалифицирани кадри - компютърни специалисти, лекари, медицински сестри - заминават за Германия, Австрия или Великобритания. Други пък отиват в Испания и Гърция като сезонни работници", казва Хелене Кортлендер от Софийското бюро на германската фондация "Фридрих Еберт".
В повечето случаи българските специалисти обръщат гръб на родината си заради ниското заплащане на труда, допълва картината австрийският "Винер Цайтунг", цитиран от "Дойче веле".
В София един лекар със специалност може да изкара и 900 евро месечна заплата, но лекарите в провинцията са принудени да се задоволяват с наполовина по-ниски доходи.
Още по-драстични са разликите в заплащането на медицинските сестри: В София една сестра в операционна има възможност да получава до 400 евро, докато колежките ѝ в по-отдалечените краища на страната нерядко взимат само по 130 евро.
Втора работа или направо в чужбина
За да оцелеят, много от тези нископлатени, но пък ценни кадри си намират и втора работа. По-младите обаче не желаят да живеят по този начин и бягат в чужбина.
Специализирани агенции набират кадри за чужбина с помощта на масирани рекламни кампании. За целта те наемат конферентни зали в хотели и си подбират най-добрите специалисти от всички браншове. А това се отразява катастрофално на България, пише "Винер Цайтунг".
Почти всички кандидати за работа в чужбина споделят пред изданието, че смятат да останат в чуждата страна само няколко години, след което със спечелените пари да си построят къща в България.
"Това е широко разпространена сред българите мечта, но в повечето случаи тези хора си остават в чужбина завинаги", коментира представителка на агенция, набираща специалисти.
Още от категорията
Real Size Dream променя имотния пазар в Пловдив: Вижте дома си, преди да бъде построен