Премиерът Бойко Борисов пристига под тепетата, за да открие първият Пловдивски икономически форум. Събитието е под надслов „Комплексният контекст на растежа“ и ще се проведе в четвъртък и петък в хотел "Империал". Повече от осемдесет изтъкнати личности от България и Европа ще говорят на форума, което ще даде възможност да бъдат идентифицирани и оценени ключови предизвикателства пред икономическия растеж. Ще научим повече от опитни експерти от други страни, ще можем да подкрепим възприемането на иновативни корпоративни социални практики в частния сектор и ще бъде очертан курс на действия, допринасящи за по-конкурентни и включващи икономически политики в България и Югоизточна Европа.
В рамките на събитието ще се включат членове на българското правителство, включително заместник министър-председателят Томислав Дончев, заместник министър-председателят по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, министърът на българското председателство на Съвета на Европейския съюз г-жа Лиляна Павлова, министърът на енергетиката Теменужка Петрова, министърът на икономиката Емил Караниколов, други представители на държавното управление, както и представители на частния сектор в България.
Участие ще вземат изтъкнати личности от чужбина, включително министърът на енергетиката на Република Сърбия Александър Антич, регионалният директор на Световната банка за страните от ЕС Аруп Банерджи, бившият държавен министър и министър на търговията и инвестициите на Обединеното кралство и член на Камарата на лордовете лорд Франсиз Мод, бившият министър на Гръцката република и комисар в Европейската комисия, Ана Диамантопулу, както и други изтъкнати и формиращи общественото мнение личности от Европа. Сред обсъжданите теми ще бъдат: визии за бъдещето на ЕС, геополитика на региона, разширение на еврозоната, енергийният съюз на ЕС, банковият съюз на ЕС, перспективи пред Западните Балкани, капиталообразуване и развития в областта на преките чуждестранни инвестиции в България, корупция и захват на държавата, регионално развитие и икономически клъстери, подобрения в образователните резултати, демография, навлизане на отворени данни, роботи и изкуствен интелект, върховенство на правото и сигурност на имуществените права. Пловдивският икономически форум се организира от Делфийския икономически форум, базиран в Атина, Гърция, и от Център за либерални стратегии в София.
Форумът предлага среща с хора от най-високо ниво от България и света от политическата, стопанската и интелектуалната област, които ще коментират предизвикателствата пред България, региона и Европа. Крайната му цел е чрез диалог и споделяне на идеи и визии да допринесе за успешната трансформация на България и за отключването на нейния потенциал за социален и стопански растеж. Форумът ще се провежда всяка година през месец юни в Пловдив – прекрасен град с важна роля за икономическото развитие на страната. Форумът е под егидата на Американската търговска палата в България, Италианската търговска палата в България, Конфиндустрия Италия и Гръцкия бизнес съвет в България.
Делфийският икономически форум е непартийна организация с идеална цел, работеща в тясно сътрудничество с гражданското общество, публичните организации, бизнеси и граждани. Бизнес, политически, академични и други експерти са поканени да участват във форума в опит да се разгледат предизвикателствата, да се очертаят национален и международен дневен ред и да се предложат и подкрепят устойчиви и социално отговорни политики на растеж за Гърция, Европа и широкия Източно-средиземноморски регион.
Център за либерални стратегии е създаден през 1994 като независима НПО. Целта му е да съчетава академична дълбочина на изследвания с решения на текущи проблеми в политиката, стопанството и обществения живот в България в светлината на развитията в съвременния глобален свят. Изследователската работа на ЦЛС обхваща национални, регионални и глобални аспекти и цели активно включване и стимулиране на обществения дебат в България по ключови въпроси.
Още от категорията
Цената на "Беркут" падна до най-ниската си стойност от 6 години насам, ще се намери ли купувач?