Средно по 20 българи се борят за едно работно място в бюрата по труда. На областно ниво те варират - под 10 души в София и над 37 в Благоевград, става ясно от данните на eлeĸтpoнния пopтaл нa Aгeнция пo зaeтocттa е-тpyдoвa бopca.
На борсата са записани 214 266 души, а обявените позиции са малко над 10 000. Всеки втори кандидат за работа е между 30 и 49 г., а всеки четвърти е над 55 г.
Готвачът в столицата е по-добре платен, отколкото в провинцията, пише "Монитор". Месечната ставка в София е над 1000 лв., докато в Несебър, Велинград и Рила например е по 560 лв., в Стара Загора пък достига до 750 лв. Единствено Пловдив успява да догони столицата, където заплатата на готвач със стаж от 2 години достига хилядарка.
По-добре платени са в Поморие, които прибират по 1800 лв. в джоба си, но трябва да имат поне 5 години опит в кухнята. Подобна е и ситуацията със счетоводителите в София и в провинцията. Разлика в предлаганите заплащания при учителите в страната няма – по 920 лв.
59 на сто от обявените заплати в Агенцията по заетостта са под 1000 лв. Има и по-ниски възнаграждения от 560 лв., като те са за работно време под 8 часа. Най-често почасовата работа е за почистване на къщи или офиси или гледане на дете.
Традиционно с най-ниско заплащане са позициите, които не изискват квалификация, като бармани, сервитьори, портиери и продавачи, охранители и шивачи. Това означава, че при минимално възнаграждение от 560 лв., като средното за страната по данни на НСИ е 1135 лв, те взeмат 49% от средната заплата
Само 8% от безработните у нас са с начално образование, а 21% със средно. Тези, които имат образование и опит, пък могат да си намерят и добре платена работа. Заплатите при тях достигат до 3 хил. лв.. Точно толкова обещават на ИТ, които имат опит в разработването на софтуери и стаж над година.
Владеенето на Linux, скрипт езиците, както и английският са задължителни. Предимство за безработните компютърджии са аналитичността и уменията за отстраняване на дефектите на вече съществуващи програми. Със заплати между 1500 и 2000 бизнесът примамва продуктовите мениджъри, които ще се занимават с търговия или обслужване на клиенти и трябва да владеят английски и още един западен или славянски език.
Малко под половината от регистрираните в бюрата по труда знаят английски, като има и такива, които
говорят по-редки езици като арабски, норвежки и датски. Двойно по-висока е заплатата на международните шофьори.
Изчезващите професии като различни видове занаятчии и леяри също са над хилядарка.
80 на сто от предлаганите от Бюрата по труда договори са безсрочни.