На 1200 километра от Пловдив се намира един от най- големите открити музеи в света . „Земята на красивите коне” – Кападокия е невероятно съчетание от история, култура, природа и въздушни атракции. Вълшебните комини, подземните градове, скални църкви със запазени стенописи и шарените балони са се превърнали в запазена марка на това мистично място.
Кападокия има древна и богата история. Тук се заселват хора още през Палеолита. В продължение на около 300 години (III в.пр.н.е – I в.) е самостоятелно кралство. Но през по-голямата част от историята си съществува като автономна област от големите империи. Кападокия е била част Персийската, Римската, Византийската и Османската империя.
Макар и населена сега от мюсюлмани, Кападокия има особено значение за християните. Счита се, че именно тук са живели едни от първите хора, посветени в християнската религия. За тяхната огромна отдаденост към Бог говорят десетките запазени в автентично състояние църкви на територията на скалния комплекс. Издълбани в скалите, красиво изографисани, богато орнаментирани тук могат да се преброят над 370 храма. За съжаление по време на османския период очите на светците са били избодени, а много от стенописите поругани.
Същите скални църкви могат да бъдат видяни и в Саси – старият квартал на италианския град Матера. Смята се , че тези храмове са изградени и изографисани от християнски бегълци от Кападокия.
Кападокия е едно от най-забележителните места по света. Всяка сутрин над причудливите вулканични форми в долината се издигат стотици балони. Гледката, любима на фотографите, е незабравима. Както от въздуха, така и от земята. Балоните летят над Кападокия целогодишно, освен в дните, в които има прекалено силен вятър или вали. Тогава полетите се отлагат. Цената е 150 евро на човек. Балонът се издига на 1500 метра височина и от птичи поглед туристите разглеждат забележителния ландшафт на Долината на Гьореме.
На турски името идва от "гьор-еми" - "нека никой не ни види". И действително - както домовете , така и църквите на древните християни са били незабележими сред стотиците вулканични образувания.
Гледките под земята обаче също не са за пропускане. През римския период, мнозина християни се заселват тук, търсейки убежище от гоненията. Те откриват, че скалите на Кападокия са меки и лесно могат да бъдат издълбани. Така се появяват скалните жилища и подземните градове. Две от най-интересните туристически атракции в околността са именно подземните градове Деринкую и Каймакли, които са свързани с 8-километров тунел.
Друга любима атракция на туристите е Долината на гълъбите, където в издълбани в скалите нищи живеят стотици гълъби. В далечни времена те са били отглеждани заради изпражненията им , от които местните хора правили бои, тор и барут. Също така замествали сегашните телекомуникационни компании, като разнасяли съобщения . Затова и никой не си и помислял да сготви някой гълъб. Сега те продължават да обитават скалните си гнезда и се хранят от ръцете на туристите.
Най- големият град в Кападокия е Невшехир, а в близост са Юргюп, Аванос, Гюлшехир, Каймъклъ. През местността преминава и най-дългата река в Турция – Къзълърмак, чието име в превод означава Червената река.
Изключително атрактивни са градчетата Юч Хисар, Орта Хисар и Баш Хисар. Във всяко от тях има останки от древна крепост и пещери, превърнати в бутикови хотели.
В областта живеят едни от най- изкусните майстори на грънчарството и килимарството. Техните изделия са навсякъде по тесните улички и ориенталските пазари.
Разходката из шарените дюкяни, осветени от красивите лампиони от разноцветно стъкло, могат да накарат всеки да се почувства като в приказка от „Хиляда и една нощ”.
Другите местни сувенири са бижута и фигурки от оникс, както и прочутите лучени кукли.
Традиционните ястия, задължителни за любителите на кулинарния туризъм са месо в глинен съд, имам – баялдъ, най- различни видове сушени плодове и ядки, специалните локуми и сладкишите, направени от орехи и шира /неферментирал винен сок/.
Още от категорията
ВЕЗНИ- Годишен хороскоп 2025