19 стоки са регистрирани като опасни на българския пазар през 2017 г. Това показва справка на сайта на Комисията за защита на потребителите. В списъка преобладават детските дрехи и пособия, като проходилка и столче. Общо 9 от стоките попадат в този клас, а като основни опасности при използването им са посочени възможно нараняване, задушаване и задавяне.
Припомняме, че бебешките и детски стоки подлежат на по-засилена държавна регулация. За да бъде осигурено свободното движение на стоки, е необходимо да съществува едно минимално ниво на безопасност, задължително за всички продукти. Производителите на стоки и лицата, предоставящи услуги, са длъжни да предлагат стоки и услуги на потребителите след извършване на дейностите по оценяване и удостоверяване на съответствието им с нормативно установените изисквания за безопасност.
Тези нормативни изисквания се определят преди всичко от българските стандарти, препоръките на Европейската комисия, актуалното състояние на науката и техниката и предвидимите очаквания на потребителите за безопасност.
Етикетът задължително трябва да съдържа информация за производителя и вносителя, ако е необходимо указания за употреба, като тази информация трябва да бъде разбираема, достъпна, ясна, на български език, лесна за отличаване и да не бъде подвеждаща. При несъответствие или повреда на стоката в гаранционния срок потребителят може да упражни правото си на рекламация в срок до две години, считано от доставянето на потребителската стока.
Ето и пълния списък на регистрирани като опасни стоки в България за 2017:
- Шезлонг
- Детски панталони
- Детски комплект
- Детска рокля
- Лазерна показалка
- Детски дънки
- Проходилка за бебе
- Бебешки легла
- Стоки, имитиращи храни
- Ъглошлайф
- Ъглошлайф
- Сапун
- Детски стол
- Ъглошлайф
- Ъглошлайф
- Детски комплект
- Детска тениска
- Обувки
- Лазерна показалка
Още от категорията
Шофьор дрифти "Червеният кошмар" в Пловдив, докато младеж виси и крещи от прозореца