Куче нападна пешеходец в ж.р. Тракия, научи TrafficNews. Инцидентът е станал тази сутрин, докато мъжът преминавал в района на кръговото кръстовище до жп гарата. В този момент се появило безстопанствено животно, обитаващо периметъра, и го захапало. Потърпевшият потърсил лекарска помощ , за да му сложат инжекция срещу бяс. След това сигнализирал до ОП „Зооветеринарен комплекс“.
Припомняме, че месец по-рано по граждански сигнал медията ни писа за глутница кучета, заселили района на гара Тракия. Обърнахме внимание на предпоставката от инциденти, която се създава. С проблема се зае и общинското предприятие – прибраха част от животните за обработка и се зарекоха, че ще ги върнат на възможно най-отдалеченото (но допустимо по регламент) място.
По наша информация същото животно вече няколко пъти е било водено в приюта, където престоявало за кратко.
От общинското предприятие и днес са пратили екип да залови четириногото и да го отведе в приюта им. Наш репортер разговаря с директора на ОП, който категорично заяви, че възможностите им се ограничават до залавяне, обезпаразитяване и кастрация на безстопанствените кучета. На въпрос какви действия ще предприемат, Йордан Алексиев отговори, че капацитетът им за настаняване бил изчерпан, затова животното, проявило агресия, ще трябва да бъде върнато няколко дни по-късно в близост до мястото, от което е заловено. „По наредба е така“, аргументира той.
Какво обаче диктува наредбата?
Трудно бихме предположи, че общинската администрация би допуснала толкова огромен пропуск да не разпише какво следва да се прави в ситуации на инцидент с безстопанствено куче.
Откриваме го лесно – в Раздел VI на „Наредба на Общински съвет-Пловдив за овладяване популацията на безстопанствените кучета и котки, и регламентиране отглеждането на домашни кучета и котки на територията на Община Пловдив“, където са описани действията на институциите при ухапване и агресивно поведение на кучета.
Т. 3 от чл. 23 посочва, че: „При ухапване на физическо лице или животно компаньон, от страна на безстопанствено куче, екип на ОП "Зооветеринарен комплекс” залавя кучето и то бива настанено в общинския приют, където се сформира комисия, съгласно разпоредбите на Закона за защита на животните /ЗЗЖ/, която извършва анализ на поведението на кучето и съставя протокол с констатации за агресивно поведение или липса на такова. След приключване работата на комисията, се процедира съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарномедицинската дейност и ЗЗЖ“.
За сформиране на подобна комисия обаче не сме били уведомени от ОП „Зооветеринарен комплекс“. От разговора ни оставаме и с впечатлението, че подобни действия въобще не влизат в плановете им, а вместо това кучето ще се върне обратно сред обществото. Там, където възникването на още инциденти не е изключено.
Това поставя въпроса доколко общината и подопечното ѝ ОП спазват разписаните от самите тях разпоредби и отговорностите, които съответните им вменяват. Както и дали аргументът „капацитетът е запълнен“ е приложим във всяка ситуация – дори в тази, в която здравето и безопасността на гражданите са под риск.
Още от категорията
Жестокост! Отровиха кучета в Пловдивско село