Трета  поредна година продължава  борбата на хиляди жители на село Труд със завода за производство на топло и електро енергия от органични отпадъци.

През последната година хората от селото се вдигнаха на пет протеста и затвориха Карловско шосе. Инициативна група осъществи  срещи с представители на всички министерства, случая стигна и до премиера.  Въпреки това няма промяна в района. Хората се оплакват, че част от земеделските земи край селото са превърнати в Мочурища.

Ето и какво ни написаха от сдружение „Бъдеще за село Труд“:

„Очевидно собствениците на централата стоят над закона и над най-силните политически фигури в страната, защото случая остава нерешен, а землището на село Труд все повече заприличва на обществена тоалетна. Изцяло подкрепяме започнатото от Инициативната група! Подобен тип обекти горящи тонове отпадъци на ден нямат място на метри от домовете на хората! Този факт в комбинация с политиката на на инвеститор, който се държи като концесионер на цялото село и въздуха, който дишаме е чиста доза „законно“ погазване на изконни конституционни човешки права и е напълно недопустимо! За някои това може да е законно но за  нас не е!“ коментира Атанас Иванов,член на сдружението.

„Съществуващи на хартия декари огромни бетонни силажни ями описани в технологията липсват. Това също е сигнализирано директно на министър Нено Димов - също не е взето под внимание от него и компетентните органи. 

Относно проверките на РИОСВ. Последната проверка аз и колегата ми Т. Ботев бяхме спрени на входа, това не попречи да усетим задушливата кисела миризма характерна за този тип производство и извън площадката. За наше учудване РИОСВ разгласи на всички медии, че всичко е било изрядно и в норми... Изводите оставяме на вас.“ допълни инж. Иванов.