Геният на великия художник Пикасо възкръсна в прасе, което трупа световна слава под името Пигкасо. Мнозина са убедени, че грухтящият талант не се справя по-зле от испанския майстор, пишат световните агенции. Става дума за над 200-килограмова свиня, която живее близо до Кейптаун. Името й е комбинация от думата на английски език за прасе - pig и името на Пикасо.
Талантливата свиня твори като размахва четка, захапана с муцуната й. Пигкасо била предвидена за кланица още като едномесечно сукалче, но е спасена от Джоан Лефсън, собственичка на ферма-убежище за животни в Франшхук, в района на Западен Кейп в Южна Африка през 2016 г. Там тя забелязала любовта на животното към цветовете и бояджийските четки.
„Прасетата са много умни животни и затова, когато донесох Пигкасо тук се замислих как да я забавлявам. Дадох й няколко футболни топки, топки за ръгби и разбира се, наоколо имаше няколко четки, защото хамбарът беше прясно боядисан.
Тя изяде или унищожи всичко, с изключение на тези четки за рисуване и си помислих, че може би има нещо там. Не мина много време, докато започна сама да търси платното и да създава тези невероятни шедьоври, които сега се продават по целия свят ”, споделя пред Ройтерс Джоан Лефсън.
Пигкасо била обучена да рисува със специална техника - дресировка с кликери, която обикновено се използва при кучетата. Сега свинята полага дълги линии върху платното с различна плътност и дебелина. Така се получават красиви абстрактни композиции.
Според капацитети в изобразителното изкуство прасето успява да издокара в драсканиците си елементи на кубизъм и сюрреализъм, присъщи на великия Пикасо (1881-1973).
Картините на Пигкасо достигат цена от 4000 долара, а средствата от продадените платна отиват за фондация, защитаваща животните.
Талантливата свиня вади пари и като рекламно лице. Швейцарска компания за часовници пусна лимитирана серия продукти, чиито стрелки наподобяват четки за рисуване.
Творбите на Пигкасо вече обиколиха редица държави в самостоятелна изложба, негови платна бяха изложени в галерии в в Южна Африка, Великобритания, Франция, Германия и Холандия.