Абонати от цял блок в продължение на 10 дни крали парно и топла вода в Пловдив. Схемата им била разкрита с анализ на местната топлофикация месец по-късно, съобщи БНТ. Дружеството отчита дистанционно всичките си 1200 абонатни станции в реално време. Тоест във всеки един момент датчици прикрепени към централния топломер и водомер подават информация към системата на топлофикация и тя може да проследи данните.
"След един такъв анализ се установи, че имаме кражба на топлинна енергия. В какво се състоеше кражбата - беше манипулиран общият водомер за топла вода и общият водомер в абонатната станция", обясни експертът Ангел Кирилов.
Наказанието за абонатите от този блок е начисляване на енергията, която биха потребили за период от 45 дни назад. От дружеството не разкриват адреса на блока, но казват, че измамата е извършена от професионалист - човек, който разбира от топлотехника.
"Тогава когато е била извършена тази манипулация всички живущи в тази сграда са получили по-ниски сметки", казва още Кирилов.
От Tоплофикация проверили дали в блока не живеят хора от самото дружество или свързани с тях. Не открили такива,извършителят на измамата също. Домоуправителят обяснил,че не знаел как е станало. Той обаче бил сменил ключалката на абонатната станция, така че без него проверяващите не можели да влязат.
Проблемите с кражбите на енергията обаче не са само при парното, такива има и при тока, където схемите също стават по организирани, отчитат от доставчика на ток в Югоизточна България.
"В момента правилата за измерване са изписани по начин, по който благоприятстват и стимулират кражбите на енергия, защото когато заловим такива кражби на потребителите им излиза по-евтино да си платят по цената санкционираща кражбата отколкото да платят реално консумираната цена", твърди Калина Трифонова.
На територията на Западна България, където доставчик е ЧЕЗ, също има проблем с кражбитe не само на ток, но и на проводниците, казват от компанията. Заради това през миналата година близо 340 хиляди клиенти на компанията са останали без ток сумарно за 39 дена. От дружеството от години призовават за по-сериозни санкции и дори за затвор за крадците.