
Пловдивският окръжен съд окончателно сложи край на дългогодишен спор между съседи за таванско помещение, превърнато в стая за живеене. Историята, започнала още през 90-те години, минала през разследване за самоуправство, а преди дни магистратите преценили, че престъпление няма.
Съдебна сага започва през 2024 г., когато е образувано досъдебно производство по сигнал за това, че в кооперация в Пловдив е извършено преустройство на таванско помещение, без знанието и съгласието на съсобствениците. Оплакванията идват от собственичка в сградата, която твърди, че от години няма достъп до общата част, превърната в жилище, а ключ от помещението не ѝ е предоставян.
Разследването обаче установява, че въпросното преустройство е направено преди повече от 30 години – между 1992 и 1995 г. По онова време е имало строително разрешение, макар и строителните работи да са били в отклонение от одобрения архитектурен проект. Прокуратурата приема, че към днешна дата не може да се докаже кой точно е извършил ремонта, нито че действията са били умишлено насочени срещу другите съсобственици, а дори случаят да е бил проблемен, вече е с изтекла давност.
Въпреки това собственичката в залата обжалвала решението за прекратяване на делото, като твърди, че прокурорът е допуснал противоречие – в мотивите си казал, че престъпление няма, но в заключението посочил, че случаят е „маловажен“. Според жалбоподателката именно този детайл оставя неяснота и изисква допълнително разследване.
Сагата преминала през две съдебни инстанции, а окончателното произнасяне е на Окръжен съд – Пловдив. Магистратите са категорични, че няма данни за самоуправство по смисъла на закона. За да се стигне до престъпление по чл. 323 от НК, трябва да има предварително възникнал спор за собствеността и активни действия, с които някой умишлено да възпрепятства ползването на общата част от останалите съсобственици. В конкретния случай такъв спор е възникнал едва след като преустройството вече е било приключено, а вратата към помещението – поставена. Освен това по делото не е доказано, че на останалите съсобственици е бил отказан достъп, като нито е поискан официално ключ, нито е отправено изрично такова искане.
Дори и да има административни нарушения заради отклонения от строителния проект, това не е предмет на наказателното производство, подчертават магистратите.
Така Пловдивският окръжен съд е потвърдил решението на районния съд и постановлението на прокуратурата. По този начин делото приключило окончателно, а спорът за тавана остава в полето на гражданските съдебни дела или евентуални административни процедури.
Снимката е илюстративна!
Акценти





Четири кучета нахапаха момиченце в Асеновград


Дъги озариха небето над Пловдив след изненадващия летен дъжд

Поскъпват основни хранителни продукти
