Сватбата е социална инвестиция”, смята антропологът Харлан Александров.
„Попадал съм на потресаващи примери в кариерата ми, като човек, който е работил 15 години като пастир и накрая похарчи всичките си спестявания за сватбата на сина си. С това показно разхищение обаче вдигна много социалния статус на младоженците”. Това каза антропологът Харалан Александров пред БТВ.
Според него колкото по-освободени са едни хора, толкова по-рядко се женят.
На този фон проверка на БТВ показва, че в можем да се оженим срещу скромните 50-60 лв., ако сключим обикновен граждански брак – само подписи, без тържествен ритуал и халки.
С всяко желание обаче цената скача, като в тази сметка не влиза църковният брак, който е много сериозен разход.
Красивите булчински рокли обикновено излизат между 800 и 1000 лв. Като се добавят всички задължителни аксесоари като обувки, чанта, бижута, жартиер, сметката достига поне 2000 лв.
При младоженеца разходите са малко по-малки. За костюм традиционно се харчат между 500 и 1000 лв., а общата сметка е около 1200 лв., когато се прибавят и аксесоарите.
Най-сериозен бюджет се отделя за храната – около 35% от цялата отделена сума. Според сватбеният организатор Кристелина Стайкова това е така, защото във всеки един ресторант се предвижда най-високата сума за всеки отделен гост.
На второ място като разход за младоженците са фотографът и операторът на сватбеното тържество. „Това са услуги, които са с точно определена цена и винаги се наемат професионалисти”, допълва Стайкова.
Церемонията, декорацията и цветята на цялата сватба общо възлизат на около 30% от цялостния бюджет.
Едни от най-големите разходи са сватбеният букет на булката, който може да достигне до 300 лв., в зависимост от сезона и цветята, и подаръците за гостите на сватбата. По думите на Ани Димитрова, която е сватбен декоратор, едни от най-скъпите подаръци в кариерата й са били колиета с естествен камък за дамите и ключодържатели с кристали за господата.
TrafficNews.bg