Собственици на незаконен имот в Пловдив поискаха 4000 лева обезщетение от район "Централен", защото изпитали страхотни страдания и се поболели, когато получили заповед за премахване на имота им. Казусът е само един от многото, свързани с къщи, които подлежат на премахване, тъй като са построени незаконно в Хаджи Хасан махала в Пловдив.
Парадоксалното тук обаче е, че не просто собствениците все още не са премахнали къщата си, но и съдят общината за изпитано притеснение и прогресиране на заболявания в следствие на заповедта за бутане, въпреки че са напълно наясно, че къщата им е незаконна и в този смисъл законът е категоричен, че трябва да се премахне.
Днес вече има издадена нова заповед за премахване на четириетажната жилищна сграда, разположена на площада в централната ромска махала "Аджисана". Всъщност никога не е имало спор, че къщата е вдигната напълно незаконно. Преди години на нейно място имало паянтова постройка, която семейство Шабанови - търговци в Аджисана, решили да съборят, а на нейно място да вдигнат - без каквито и да е разрешения, проекти или документи - мини палат на четири нива, плюс бонус мансарден етаж. Под него пък има разположен търговски обект, а на адреса са регистрирани и две фирми на фамилията за търговия.
Така след съставен Констативен акт за незаконно строителство, през август 2017 зам.-кметът на район "Централен" издава заповед за премахването на къщата, която обаче собствениците на къщата - Садула Шабанов и жена му Салие, обжалват пред Административния съд в Пловдив.
Около десет месеца по-късно, състав на съда наистина обявява за нищожна заповедта за премахване, но не защото сградата е законна, а тъй като според магистратите зам.-кметът няма компетенции за издава такава заповед, докато кмета на района не е в отпуск и не е прехвърлил всичко свои правомощия на него, какъвто е и случаят. На тази база заповедта пада.
„Винаги когато има заповеди, обявени за нищожни от съда, ние издаваме нова“, посочи Георги Стаменов.
Такава е издадена и за сградата на ул. „Цар Иван Срацимир“. И към този момент багери обаче не са влезли в имота.
Междувременно Шабанови решават да искат 4000 хиляди лева обезщетение от район "Централен", тъй като в периода от 10-те месеца, през които се гледало делото срещу първата заповед на бутане те претърпели неимуществени вреди, изразяващи се в влошено здравословно състояние - диабетни кризи, страх и несигурност.
По делото обаче е представена експертиза, която сочи, че и двамата имат диабет и други проблеми със здравето далеч преди 2017 година, а кризите им в следващите години били провокирани от нарушения в хранителния режим или прекарани инфекции.
Така исканията на Шабанови за парично обезщетение са категорично отхвърлени от съда.
На въпрос по отношение на подобен тип претенции от собственици на незаконни имоти кметът Георги Стаменов, посочи, че правилата са си правила и със сигурност, всеки който ги нарушава изпитва неидобство и страдание.
В този ред е и заключението на съда: "От събраните доказателства се обоснова извод, че към момента датата на издаване на Заповедта на Кмета на Район “Централен” Община Пловдив, ищците са имали съзнанието, че живеят в незаконен строеж представляващ “Четириетажна жилищна сграда с мансарден етаж”. Не се установява отключено, прогресиращо и/или рецидивиращо заболяване за всеки един от ищците, което да се е проявило по време, и да се дължи на процесия нищожен административен акт, както и в хода на неговото обжалване".
От тук нататък предстои да стане ясно дали собствениците ще се съобразят със Заповедта за премахване на строежа или ще се стигне до нови дела.
Преди няколко години районният кмет Стаменов инициира масови проверки за законността на имотите в централната ромска махала. Бяха издадени десетки заповеди за премахване на строежите, но заради възможността за множество обжалвания на няколко инстанции, единици са влезли в сила. Така разчистването на квартала от незаконно строителство все още боксува.