Служители на Градския плаж – Асеновград поискаха PCR или ваксинационен паспорт на посетители, а те заподозряха расова дискриминация. Читателят ни пожелал да посети общинския обект със семейството си, но намерението му било осуетено от необяснимо отношение и особени изисквания, с които се сблъскал на входа.

Ето какво сподели той пред TrafficNews:

„Момичетата и момчетата, които бяха пред нас си плащаха и влизаха без да бъдат разпитвани за нищо. Когато дойде нашият ред, двете госпожи на касата, направо започнаха разпит, когато ни видяха! Бански имаме ли, носим ли кърпи и чехли. Че даже и за гащи ни попита дали носим“, разказва пловдивчанинът пред TrafficNews.

Той споделя, че на семейството му било накарано да покаже като доказателство всички плажни атрибути, които са били поискани:

„И тъй като имахме всички тези неща, нямаше как да се заядат с нас и да ни изгонят. Тогава ни попитаха дали имаме РCR тест или документ за ваксинация. Двете госпожи, които бяха на касата, казаха, че тук всички са ваксини и всеки, които идва, му искат документ. Тъй като ние нямаме такива, не можели да ни пускат“, разказва още потърпевшият.

Той попитал защо за другите посетители не се изискват отрицателни тестове, а служителките му отговорили: „Ами те ни казаха, че са ваксинирани“. Оттук произтича логичният въпрос - откога „Някой ми каза“ е категорично доказателство за нещо, още повече за преминат ваксинационен цикъл срещу COVID-19?

Пловдивчанинът споделя, че за първи път посещава Градския плаж в Асеновград, поради което няма как да има някакви лични подбуди, които да са довели до това отношение. Смята още обаче, че се касае за дискриминация на база етническата му принадлежност:

„Казаха ни, че ще следят как се държим и ако направим нещо нередно, ще ни изгонят. Дори Хелзински комитет няма да ви помогне, бяха техните думи. Заплашиха ни с полиция, ако направим нередност. Намекваха, че всички сме еднакви“, разказва обидено засегнатият.

 

От TrafficNews потърсихме за коментар Антония Стоянова - управител на „Пазари и тържища” към община Асеновград, откъдето стопанисват и Общинския плаж през летния сезон. Тя коментира, че критериите, по които се допускат хората на територията на обекта са общовалидни и дискриминация в това отношение категорично няма.

„Изискваме от хората да имат бански, чехли и хавлии, които са задължителни за обекта и това е вътрешно правило, описано навсякъде в обекта. Наскоро затегнахме контрола в това отношение, тъй като имахме случай на хора от ромската махала, които влезнаха в басейна с дрехите си. Това създаде голямо напрежение и се наложи охраната да ги изгони. По принцип по усмотрения на медицинските лица може да се изиска PCR или ваксинационен паспорт, мерят температура и прочее. Понякога се е налагало да връщат хора, който не са във видимо недобро здраве, но това са редки случаи“, коментира Стоянова.

„Ние допускаме всички, не разграничаваме хората на база етнос, религия или други външни белези. Имаме десетки потребители от други етноси, които имат издадени месечни карти за членство. Всички имат право да се възползват от услугата, стига да се съобразяват с вътрешните правила на плажа“, категорична бе управителката на „Пазари и тържища“.

Тя добави още, че досега не е постъпвало никакво оплакване за дискриминативно отношение от страна на персонала или по повод политиката на обекта. Стоянова отдаде тона и думите на служителките на касата на напрежение от работа:

„В един момент може и да са леко изнервени служителите. Но вътрешните правила трябва да се спазват от всеки на територията на комплекса. Те просто ги предупреждават, че ако се нарушават, ние имаме право да ги изгоним“, заключи Антония Стоянова.

Припомняме обаче, че до този момент на територията на страната не действа  разпоредба, което делегира правомощията на медицинско лице или собственик на обект да иска PCR или ваксинационен паспорт по лично усмотрение. Подобно действие в действителност е дискриминация, независимо от подбудите му. Освен това е в противоречие с правилата за ползване на обществени обекти и пространства – още повече общински.