Строител бе глобен с 3000 лева след проверка от Общинския инспекторат, а причина за санкцията бил разбит тротоар. „Профил 99“ ЕООД се е сдобило с наказателно постановление след извършена проверка на 7 ноември миналата година. Тогава инспектори са посетили строителната площадка в Центъра на „Александър Пушкин“ 10 и „Кратово“ 12, като заварили камион и багер, които извършвали изкупни дейности. Тракторът бил върху плочките на тротоара, които били счупени.
Съставен бил акт на „Профил 99“ ЕООД за увреждане на общинска собственост.
На 04.07.2023г. е било издадено разрешение за строеж на жилищна сграда с девет апартамента, четири гаража за пет автомобила и четири паркоместа. В документът е било посочено, че при завършване на строежа, строителят трябва да възстанови тротоарната настилка, съгласно утвърден детайл от Район „Централен“.
Няколко месеца по късно, а именно в средата на октомври е имало две проверки, при които е констатирано, че е започната работа по обекта, че има техника, както и изсипани боклуци по тротоара. Имало е констатация също и за местото за преминаване, че е с изпотрошени плочки.
При трета проверка, на 4 ноември, се е пристъпило към съставяне на акт за счупената настилка. Месец по-късно бил изготвено и наказателното постановление със съответната глоба, а именно 3000 лева – минимална предвидена в закона.
Управата на „Профил 99“ ЕООД веднага е възразила срещу санкцията, подавайки жалба в Районен съд. На първа инстанция делото е било приключило в полза на строителя.
Недоволни от това, Община Пловдив са протестирали решението в по-горна инстанция – Административен съд.
Уви обаче и пред висшата инстанция казусът е приключил в полза на дружеството. По време на едно от заседанията е била представена снимка от Google Maps от 2022 година, на която ясно се вижда, че още тогава настилката на тротоара е била компрометирана. Освен това още при издаването на наказателното постановление е липсвало изискуемите реквизити, а именно е липсвало конкретна дата на извършеното нарушение.
Не на последно място магистратите са взели предвид и факта, че в издаденото разрешение за строеж изрично е вменено задължение на строителя при завършване на строежа да възстанови тротоарната настилка.
„Задължението за възстановяване е налице, но едва след като се завърши строежът. От събраните по делото доказателства се установи, че същият е бил в начална фаза и изобщо не може да се коментира дали е следвало да се изпълни това допълнително условие в разрешението за строеж или не. Не е и логично да се изисква от строителя да възстановява тротоарна настилка по време на извършване на строителните дейности. Ноторно известен факт е, че за да се извършват строителни дейности са необходими тежкотоварни машини. Тежкотоварните машини нарушават целостта на тротоарните настилки. Но ако се приеме, че строителят е длъжен постоянно да поддържа целостта на тротоарните плочки, то това би довело до невъзможност за работа, защото след всяко възстановяване на тротоара ще следва ново нарушаване, доколкото няма как тежкотоварните машини да работят по друг начин. Не може да се приема, че може да се издигне жилищна сграда при абсолютно поддържане на чистота и здравина на тротоарните настилки край строежа”, се казва в решението на Административен съд.
Така санкцията била отменена, а разходите за делото отправени към Община Пловдив.